2025. január 22., szerda

Az alkotók védelme

A képzőművészek szerzői jogait ismertették

A belgrádi székhelyű Szerzők Egyesültének munkáját mutatták be kedden este Újvidéken, a Rajko Mamuzić ajándékgyűjtemény termében. A nonprofit egyesületet határozatlan időre hoztak létre azzal a céllal, hogy megerősítsék a képzőművészeti és iparművészeti alkotókat, és védjék a szerzői jogaikat. Elsősorban a festészet, a grafika, a rajz, a szobrászat és a kerámia területein alkotó művészeket karolják fel. Jelenleg őket éri a legkevesebb védelem.

A találkozón ismertették a képzőművészek szerzői jogait, valamint beszéltek az úgynevezett kollektív szerzői jogokról, amelyek akkor lének életbe, amikor egy már megvásárolt alkotást sokszorosítanak, vagy tovább értékesítenek. Ezekből százalékot kap az egyesület, amelyet a Szerb Köztársaság Szellemi Tulajdoni Hivatallal egyeztetett pontok és tarifák alapján továbbítanak a szerzők részére. Ezenkívül minden tag számára teljes körű szerzői jogi szolgáltatást biztosítanak, amely magában foglalja a aktuális témákkal kapcsolatos tájékoztatást, szemináriumok és kiállítások szervezését, a kiadói tevékenység támogatását, valamint szociális támogatást is pénzügyi nehézségek esetén.

 – Az alkotók szerzői jogai naponta sérülnek; például a bögrékre, pólókra nyomtatott grafikák szerzőit a legritkább esetben értesítik csak, hogy az rajzukat felhasználják valamire. Sajnos nagyon kevés művész van tisztában a saját szerzői jogaival, nem beszélve a kollektív szerzőjogokkal kapcsolatos információkról. Ezért az egyesületünk egyik legfontosabb feladata a tájékoztatás és az oktatás. Ez a találkozó egy kezdet, mindenféleképpen tovább szeretnénk folytatni a munkát – mondta Saša Janjić, az egyesület elnöke.

A találkozón jelenlévő alkotók megosztották egymással a tapasztalataikat, és kérdéseket tehettek fel az egyesület jogi csapatának is.

 – Minden alkotó jogosult a kollektív szerzői jogra, ha továbbadják a már eladott műveiket, ehhez csak arra van szükség, hogy egy egyesület tagjai legyenek. Tíz éve foglalkozom a szerzői jogok védelmével, a legtöbb esetben az információhiány jelenti a legnagyobb problémát. Ez az egyesület kifejezetten ennek kiküszöbölésére alakult meg. Szinte minden európai ország rendelkezik hasonlóval, nálunk viszont ez az első olyan szervezet, amely a képzőművészeket célozza meg – emelte ki Andreja Čviletić, az egyesület jogi csapatának tagja.

Az egyesület jelenleg több mint kétszáz tagot számlál, a tagság pedig teljesen díjmentes. Az egyesület munkáját segíti a SOKOJ elnevezésű szervezet, amely nagy tapasztalattal rendelkezik a zeneszerzők szerzői jogainak védelmében.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A szerzők tájékoztatása az egyik legfőbb feladat (Fotó: Dávid Csilla felvétele)