2025. január 22., szerda

Láncfűrészek főszerepben

Újvidéket pénteken este telibe találta az ún. szupercella, a városban végbement pusztítás túltett minden eddigi, természeti katasztrófákhoz köthetőt. Legalábbis a közelmúlt tekintetében, ugyanis az idősebbek emlékeznek hasonló, heves viharokra, olyanokra, amelyek hasonlóan megbénították a várost. 1981 júniusában állítólag olyan vihar keserítette meg a városiak életét, amely miatt a szülészeten lévő kismamákat babáikkal együtt ki kellett menekíteni, a pincében találtak ideiglenes menedéket. Akkor is járhatatlanná váltak a város fő útvonalai, a víz elöntötte az utcákat, és az autókat összetörték a vastag, lehulló faágak. Érdemes azonban szem előtt tartani azt is, hogy az újvidéki fák, azok, amelyek pénteken kidőltek, akkor még 42 évvel fiatalabbak voltak, törzsük nem volt korhadt, és ami talán a legfontosabb: rendszeresen metszették és karbantartották őket.

A fát már hosszú évek óta igyekeztek megmenteni a dendrológusok, különböző növénybetegségek, gombák támadták meg. A vihar pár másodperc alatt végzett vele, törzse szilánkokra hasadt (Fotó: Szeli Balázs felvétele)

A fát már hosszú évek óta igyekeztek megmenteni a dendrológusok, különböző növénybetegségek, gombák támadták meg. A vihar pár másodperc alatt végzett vele, törzse szilánkokra hasadt (Fotó: Szeli Balázs felvétele)

A múlt pénteken a vihar áldozatává vált, „gyökerestől” kidőlt fák esetében feltűnően szemet szúr egy apróság: a gyökerek rendre kicsik, fejletlenek, ami arra utal, hogy természetellenes módon táplálkoztak. Nem is csoda, ha törzsüket minden oldalról betonba öntötték, az oldott tápot többé nem a szerteágazó, a lombkoronánál is szélesebb gyökérrendszeren keresztül szerzik, hanem a törzsük mellett belocsolt tápfolyadékból vagy a legújabb, tavaly óta használatos lombtrágyázási módszerrel. Egyik fajta „etetés” sem igényel fejlett, erős gyökérzetet…

Akármi vagy akárki is az oka a hihetetlen mértékű fapusztulásnak Újvidéken, a károkat most el kell hárítani, ennek a munkának az oroszlánrésze a Városi Kertészet dolgozóira hárul. Napok óta szüntelenül berregnek a láncfűrészek, vagdossák, darabolják a fatörzseket városszerte, a fő útvonalakat már a hétvégén járhatóvá tették. Egyes becslések szerint a városban 1000 fa vált a vihar áldozatává, köztük a belváros szívében, a Modena utcában 150 évnél is régebben elültetett, Újvidék egyik szimbólumaként dédelgetett ostorfa is.

A kidőlt fák gyökerei satnyák, egészségtelenek, gyakran már nagyon öreg fákról van szó, amelyeket parkolókkal, járdákkal körbebetonoztak (Fotó: Szeli Balázs felvétele)

A kidőlt fák gyökerei satnyák, egészségtelenek, gyakran már nagyon öreg fákról van szó, amelyeket parkolókkal, járdákkal körbebetonoztak (Fotó: Szeli Balázs felvétele)

Tegnapig 350 kárbejelentés érkezett az önkormányzat illetékeseihez, 80-at gépkocsitulajdonosok nyújtottak be. 28 ezer háztartás maradt rövidebb vagy hosszabb időre villanyáram nélkül, tegnapra ezek 90 százalékában már helyreállították az áramszolgáltatást. A telepi József Attila Általános Iskola az között az öt, újvidéki iskola között van, amelyekben tetemes kárt okozott a vihar. n szb

KÁRBEJELENTÉS

Amennyiben a villanyáram-ellátással kapcsolatban van panaszunk, ezt a 021/4821-346, 021/4821-329, 021/4821-472 és a 021/4821-502-es telefonszámokon jelenthetjük. Az önkormányzat egy külön, telefonbejelentéseket fogadó csapatot is létrehozott erre a célra: 021/4882-777, 064/8448-706. A kidőlt fák okozta gondokat a Városi Kertészet telefonszámán: 021/21-00-266 jelenthetjük 6 és 16 óra között, a helyszínre vonatkozó adatokat és a fáról készült fotót az odrzavanje@zelenilo.com e-mail-címre kell elküldeni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az újvidéki parkok, akárcsak a Strand fürdőhely továbbra is zárva van, a bejáratokba korlátokat helyeztek el (Fotó: Albert Éva felvétele)