2024. november 25., hétfő

Közművesítési csiki-csuki

Befejeződött a sztrájk a Stan lakáskarbantartó közvállalatban – A városháza előtt fognak tüntetni, ha az önkormányzat nem fizeti ki a vállalatnak járó juttatásokat december 15-éig

A sztrájkoló munkások kifogásolják, hogy nem kapnak munkát (sem), pedig lenne mit csinálni a városban

Több mint egy héten át sztrájkoltak a Stan dolgozói, mivel, a vállalat nehéz anyagi helyzete miatt, már bő fél éve a 65 százalékát kapják csupán kézhez a kollektív szerződésben meghatározott kereset összegének. A sztrájkolók ennek a gyakorlatnak a felfüggesztését követelték, továbbá azt, hogy vonják felelősségre a vállalat rossz pénzügyi helyzetéért felelős személyeket.

Az egy héten át tartó, amúgy is feszült helyzet tegnapra már igencsak elmérgesedett, amikor felhívtuk a közvállalat ügyeletes szolgálatát, az egyetlen telefonszámot, ahol valaki is jelentkezett a hívásra, közölték velünk, hogy az igazgatót szinte „fogva tartják“ irodájában a munkások, s tárgyalásra kényszerítették a sztrájkolók képviselőivel. Mint azt a telefon másik végén alanyunk elmondta, az igazgatót ki sem engedik, ameddig nem ad határozott választ a követeléseikre, de nem ajánlják neki, hogy nemet mondjon, mert a dolgozók egy ilyen forgatókönyv esetén készek akár a „vállalat kapuinak a behegesztésére“ is, s „se ki, se be“ rezsimet bevezetni a Stan Gál László utcai épületében. A tárgyalások, s a munkások eltökéltsége, végül mégis meghozta gyümölcsét: Zdravko Mandić szakszervezeti elnök a Milenko Peričin igazgatóval folytatott megbeszéléseket követően lapunknak elmondta, a következő bért már a szerződés szerint fogják kézhez kapni a munkások. A munkadíj, egyébként, a tavaly októberi szerződés értelmében, havi 14 310 dinárt tesz ki. Mandićtól megtudtuk továbbá, hogy az üzletvezetéssel megbeszéltek egy, a városháza előtt esedékes tüntetés megszervezését is, melyre akkor fog sor kerülni, ha a város nem törleszti a vállalatnak járó juttatásokat legkésőbb december 15-éig.

Az elmúlt hét során a vállalat vezetése többször is megkísérelt közös nevezőre jutni a sztrájkoló munkásokkal, de sikertelenül. Elsőként Dušan Lopičić, a vállalat gazdasági és jogi kérdésekkel megbízott igazgatóhelyettese állt szóba a munkabeszüntetőkkel, nem sikerült azonban meggyőznie őket arról, hogy érdemes lenne újból megkezdeni a munkát. Ezután Milenko Peričin igazgató próbált javítani a helyzeten, ám akkor még nem ígérte meg, hogy ezentúl teljes fizetést fizetnek a munkásoknak, a sztrájk beszüntetéséről, így, hallani sem akart senki.

A máig sztrájkoló munkások, egyébként, kifogásolják azt is, hogy, bár a vállalat alapítója a városi önkormányzat, szerintük, az már rég lemondott róluk. Ezt azzal az egyszerű ténnyel indokolják, mely szerint az elmúlt évben, a nyilvános városi illemhely átalakításán kívül, egyetlen más munkát sem kaptak. Az önkormányzat rendre tendereket hirdet meg a városi költségvetésből finanszírozott munkálatok kivitelezőjének a kiválasztására, melyekre a Stan nem is jelentkezhet a hatalmas adósságai, fizetőképességi gondjai miatt. A vállalat a 2005 júniusa és 2008 júniusa közötti időszakban egyáltalán nem fizette a bérek után járó illetékeket, ami így, csak ebben a periódusban, 220 millió dináros adósságot halmozott fel. Az áruforgalmi adót sem törlesztették időre, ami tovább növelte a tartozásokat.

A városi önkormányzat szerint a leépítés jelentheti az egyetlen ésszerű megoldást: jelenleg 430 dolgozót fizetnek, az elmúlt egy évtized alatt csaknem megháromszorozódott a foglalkoztatottak száma. A Stannál voltak pénzügyi visszaélések is: a pénzügyőrség augusztusban jelentette fel a Felső Ügyészségnél Maksim Vojnović egykori vezérigazgatót és Goran Zečević pénzügyi igazgatót hivatali visszaélés és az állami költségvetés megkárosítása miatt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás