2024. november 26., kedd

Megtartjuk vagy eladjuk?

Megoszlanak a vélemények az NIS – Gas földgázszolgáltató vállalat státusának rendezésével kapcsolatban

Egyelőre még nem tudni pontosan, mi lesz az újvidéki Novi Sad – Gas földgázszolgáltató sorsa: tovább halad-e majd a magánosítás lassú, alig megkezdett, s időközben megszakított útján, vagy, amolyan „visszacsinálom“ módra, újra a város szárnyai alá kerül. Már nem egy politikai párt vagy polgári tömörülés beszélt arról, hogy a vállalat, jelenlegi szerkezete miatt, kivételezett helyzetben van, mellyel nagyon könnyen vissza is élhet.

A Telep városrésznek sem mindegy hogyan viszonyul a gázellátó a fogyasztókhoz

Erre a legutóbb a Szerb Megújhodási Mozgalom, valamint a Prosperitet elnevezésű pártfüggetlen polgári tömörülés hívta fel a közvélemény figyelmét. Szerintük a jelenlegi státusát tekintve társadalmi vállalat élvezi a közvállalatok előnyeit, de ugyanakkor a független vállalatokra jellemző üzletelés minden kiváltságát is.

Igor Pavličić, Újvidék polgármestere a múlt hét végén a városi képviselő-testület azon ülésén, melyen a rezsiköltségeiket rendszeresen fizető polgárok egy havi számlájának elengedése volt napirenden, a képviselők többségének meglepetésére felvetette, hogy a Novi Sad – Gas vállalatot vonják ki a privatizációs folyamat alól, s az így újra tartozzon a városi közvállalatok közé. Pavličić, felvetése megindoklásaként, aláhúzta, igazságtalanság érte a várost, amikor 1997-ben a vállalat társadalmiasításáról hoztak döntést a város akkori képviselői (mellesleg a város élén akkor a Demokrata Párt és az SZMM alkotta Együtt koalíció állt, köztársasági szinten pedig a szocialistáké volt az utolsó szó). Hozzátette, ez egyben az egyetlen módja annak is, hogy megelőzzék a gázt fűtőanyagként használó polgárok diszkriminációját, hisz a városi önkormányzatnak nem áll módjában sem szubvencionálni a gázárakat (mint például azt a távfűtő estében teheti), ugyanakkor a Novi Sad – Gas vezetőségének árpolitikájára sem tud kihatni, hogy esetleg ily módon biztosítson kedvezőbb feltételeket. A felvetés azonnal pozitív visszhangra talált az efféle változást sürgetők körében, magánál a gázforgalmazónál azonban másképp látják a kialakult helyzetet.

Jovo Vujanović, a vállalat igazgatója határozottan ellenzi a kezdeményezést, mert, mint azt a Građanaski list napilap közölte, szerinte a Novi Sad – Gas korrekt módon működik, s a piac elvárásaival összhangban üzletel. Véleménye szerint semmi szükség sincs arra, hogy az Újvidéki Kikötőhöz hasonlóan, ez a vállalat is közvállalattá alakuljon át, jobban mondva vissza. Az igazgatónak, saját elmondása szerint, nem szándéka szemet hunyni az a nyilvánvaló tény felett sem, hogy a vállalat jelenlegi társadalmi státusa hosszú távon nem tartható fenn, viszont a közvállalattá történő alakítás helyett ő sokkal inkább a privatizáció mellett áll, aminek viszont szerinte még nem jött el az ideje. Amikor majd kezdetét veszi a közvállalatok magánosítása, akkor lesz megalapozott a földgázszolgáltató magánosításáról beszélni – mondta Vujanović.

Most úgy tűnik, annak ellenére, hogy a Novi Sad – Gas első embere elégedetlen a fejleményekkel, mégis magvan a politikai szándék a polgármesteri felvetés elfogadására. A közvállalattá alakítás kivitelezési terve már előkészületben van, s a városi képviselő-testület frakcióinak vezetői arra számítanak, hogy a polgármester még a hét folyamán összehív majd egy értekezletet, melyen körvonalazhatnák a megvalósítás módszereit. Ha ez valóban így történik, a hét végére már többet tudhatunk az üggyel kapcsolatban. A város élén álló politikai pártokon kívül már az ellenzéki pártok többsége is jelezte támogatási szándékát. A radikálisok például azt sem tartják kizártnak, hogy teljes konszenzus születik a kérdést illetően, mert a vélemények egybehangzóak – a polgárok érdekeit figyelembe véve ez a legjobb megoldás a jelenlegi körülmények között. Aztán, hogy ez valóban így van-e, csak akkor fog kiderülni, mint mindig, amikor már megszületik a végső döntés.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás