2024. november 26., kedd

Tudomány és életminőség

Előadások a technológiai karon

Az Újvidéki Egyetem Technológiai Karán tegnap délben megnyitották a tavaly óta futó FP7 európai közös projekt idei előadássorozatát.

Dr. Zavargó Zoltánt, a Technológiai Kar dékánját a megnyitót megelőzően a projekt céljairól kérdeztem, s elmondta, nem kizárólag egy kutatóprojektről van szó, sokkal inkább magának a kar kapacitásának a fejlesztéséről, s a végső cél az lenne, hogy amikor majd az ország végül csatlakozik az Európai Unióhoz, a Technológiai Kar s más hazai egyetemek is, úgymond, felkészülten, egyenlő esélyekkel pályázhassanak az európai kutatóprojektekre. A programnak köszönhetően három-négy fiatal kutatót tudott az egyetem alkalmazni, akik bekapcsolódtak a tudományos munkába, s tevékenységeik között szerepel az ún. workshopok, azaz munkacsoportok kialakítása is. A munkában tizenhat ország kutatói vesznek részt, a projektet pedig dr. Vladimir Srdić vezeti – tudtuk meg a kar dékánjától. Amikor az egyetem kapacitásának növeléséről beszélek, mindenekelőtt a fiatalok bekapcsolását és a nélkülözhetetlen műszerek beszerzését értem, melyek nélkül nincs kutatás – tette hozzá Zavargó.

A projektben részt vevő Mészáros Széchényi Katalin egyetemi tanár-vegyész a tapasztalatszerzést helyezte előtérbe e projekttel kapcsolatban, s elmondta, a jó munka legalább tízéves tapasztalatot igényel, aminek megszerzésében lényeges helyet tölt be az emberek közötti kommunikáció. A munkacsoportokkal kapcsolatban kifejtette, 94 ifjú kutató vesz részt a munkában, nagy hangsúlyt fektetnek a gyakorlati, laboratóriumi munkára, ahol, kötetlenül, mindenki kérdezhet, tapasztalatot szerezhet és cserélhet.

Prof. dr. Vladimir Srdić, a projekt vezetője a megnyitón üdvözölte a részvevőket és felhívta a figyelmet arra, hogy Újvidék mellett Duisburgból, Prágából, Athénból, Kassáról és Brnóból is érkeztek vendégek. Zavargó Zoltán dékán köszöntőjében ismertette a vendégekkel a Technológiai Kar és az egyetemi város adatait, jellegzetességeit. Végül elmondta, nemcsak az ambíciókról, kutatásokról, tudományról szól e program, hanem egy minőségesebb élet, baráti kapcsolatok megteremtéséről is. A hazai és környező országok előadói között szerepelt dr. Kukovecz Ákos, a Szegedi Tudományegyetem tanára, és Dragoslav Stoiljković, a Technológiai Kar tanára is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás