Tegnap ünnepélyesen megnyitották a tartományi ombudsman székhelyének folyosóján azt a 30 fotóból álló kiállítást, amely az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatának 30 szakaszát mutatja be képekben. Ily módon emlékeztek meg az emberi jogok világnapjáról, amit december 10-én ünneplünk.
Az ENSZ Közgyűlése 1954-ben szavazta meg, hogy az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatának 1948. december 10-ei elfogadása után ezt a napot az emberi jogok nemzetközi napjának nyilvánítja. Tavaly ilyenkor volt a 60. évfordulója ennek a jeles napnak, s akkor indították útjára a nyilatkozatot képekben bemutató 30 fotóból álló kiállítást, amely egy év alatt 15 várost járt be, Újvidéktől kezdve Mostaron, Banjalukán, Szarajevón, Szabadkán, Verbászon át eljutott Nišbe, Nagykikindára, Leskovacra, Karlócára, de volt Szécsányban, Nagybecskereken, Zomborban és Palánkán.
Tizenegy újvidéki szerző alkotását mutatták be, akik az elmúlt évtized során különböző eseményekről, politikai, kulturális, gazdasági, társadalmi történésekről készítették el képeiket. A kiállítást dr. Dejan Janča tartományi ombudsman nyitotta meg, akitől hallhattuk, hogy a szóban forgó nyilatkozat az emberei jogok egyetemessé válásának a kezdetét jelentette, és megnyitotta a sort az ilyen irányú és tárgyú szerződések, egyezmények előtt. A dokumentumok a világ összes állama ratifikálta, tehát elfogadta. Az más lapra tartozik, hogy néhány országban jelenleg is megsértik az előírásait. Emiatt leginkább talán a kisebbségek és a menekültek szenvednek.
A kiállítás megtekintői újvidéki fotóriporterek, egyetemi tanárok és egykori egyetemi hallgatók képeiben gyönyörködhettek. A következő szerzők alkotásait tekinthetik meg, most már állandó jelleggel itt Újvidéken, mert a kiállítást ott tartják a tartományi ombudsman irodájának a folyosóján. Nos, a szerzők: Dávid Csilla, Ótos András, Aleksandra Erski, Ifjú Gábor, Aleksandar Jovanović, Dragutin és Nemanja Savić, Željko Škrbić, Miroslav Ružić, Jaroslav Pap és Palásti Andrea.