2024. július 19., péntek

Számítógép-vezérlésű telefonhálózat mindenhol

Újvidéken jelenleg 276 953 vezetékes telefonszámot használnak a polgárok

A Telekom Srbija távközlési részvénytársaság egyik fő célja volt az elmúlt időszakban a vezetékes telefonhálózat teljes mértékű számítógépesítése, a dél-bácskai körzetben ezt sikerült megvalósítaniuk. A teljes digitalizálás azt jelenti, hogy a 021-es hívószámú körzetben most már mindegyik telefoncsatlakozást számítógép-vezérlésű telefonközpont szolgál ki, ez megannyi előnyös telefonálási lehetőséget, különleges szolgáltatásokat stb. tesz lehetővé.

A telefonhálózat korszerűsítése valóban irigylésre méltó méreteket öltött, annak rendje-módja szerint a föld alá süllyesztették a kábeleket, és jelenlétükről csak a szabályosan és meghatározott távolságokban felállított elosztó dobozok tanúskodnak. Csakhogy semmi sem tökéletes, ha egy teherautó (mint például a Petőfi Sándor MME előtt) kidönti (a randalírozókat most hagyjuk békén, nehogy eszükbe jusson) az oszlopot, amelynek helyreállítása, minden jel szerint, már senkire nem tartozik, mert különben nem tárulkozna elénk a képen bemutatott látvány, most már elmondható: évek óta! (Fotó: Ótos András)

A vállalat északi végrehajtó igazgatóságának (amelyhez a 013-as, pancsovai körzeten kívül egész Vajdaság hozzátartozik) tegnapi bemutatóján elhangzott, hogy a tartományban június 15-én 672 825 (2001-ben még csak 498 138) vezetékes telefonszámot tartottak nyilván, a szerbiai vezetékes telefonhálózat 22 százalékát. Vajdaságban az előfizetők 49 185 ADSL típusú csatlakozást is használnak. A számítógépes hálózat részarányát tekintve Vajdaságban a legkorszerűbb a rendszer 97,4 százalékkal, Belgrád körzetében ez az arány 95,8 százalék, míg a többi régióban alacsonyabb.

A Vajdasági Gazdasági Kamarában megtartott bemutatón Nebojša Dobranić mérnök, a Telekom Srbija északi végrehajtó igazgatóságának vezetője elmondta azt is, hogy pillanatnyilag 19 482 analóg, azaz kattogó, csattogó, relékapcsolós telefonközpont által kiszolgált telefonvonalat használnak Vajdaságban, ez 86 százalékkal kevesebb, mint 2005-ben. A fenti számokat összevetve kiderül, hogy a vállalat 2001-óta 381 093 új telefonszámot osztott ki a vajdasági előfizetőknek, az ország területén 2001 és 2007 között csaknem 10 és fél milliárd dinárt fordítottak a telekommunikációs hálózat fejlesztésére.

Újvidéken jelenleg 276 953 vezetékes telefonszámot használnak a polgárok, a 2002-es népszámlálási adatokkal kalkulálva elmondható, hogy 100 lakosra 47 telefonszám jut.

Visszatérve a különleges szolgáltatásokhoz, a komputervezérlésű központok lehetővé teszik a bejövő hívás azonosítását (már csöngéskor tudjuk, hogy ki hív, és ha nem akarunk, akkor nem jelentkezünk), konferenciás beszélgetéseket (egyszerre többen vagyunk vonalban), hívásvárakoztatást (ha valaki hív bennünket, mialatt beszélgetünk, a készülék hangjelzéssel jelzi ezt) stb., de meg kell említeni az ADSL-szolgáltatást is, amely széles sávú internethozzáférést tesz lehetővé.

Egy kis történelem: az első újvidéki vezetékes telefont 1892. szeptember 24-én helyezték üzembe, az első automatikus – villanymágneses relékapcsolókkal működő – telefonközpontot 1927-ben iktatták be a székvárosi telefonrendszerbe – ez volt az első Szerbiában. 1972-ben teljes egészében automatizálták a dél-bácskai telefonhálózatot, 2006. október 24-én pedig Újvidék lett az első olyan szerbiai város, ahol a hálózatot 100 százalékban digitalizálták, és kiiktatták az ikertelefonokat. A dél-bácskai körzetben ugyanez az idén, június 20-án, történt meg.