2024. július 16., kedd

Épül a Žeželj híd

(fotó: Dávid Csilla)


Csaknem egy évtizedes huzavona után lebontották az 1999-ben lebombázott, Branko Žeželj tervezőmérnök nevét viselő híd parton lévő maradványait, és ezzel a hétvégén megkezdődött az új híd építése.

Az elmúlt 13 évben a vasúti közlekedés a Žeželj-hídtól nem messze, még Slobodan Milošević rendszerének idején a gyorsan felépített, ideiglenes megoldásnak számító, szétszerelhető szerkezetű vashídon keresztül bonyolódik le, a hídkonstrukció karbantartása sok millió dinárba kerül minden évben.
Az építkezési engedélyt április 20-án kapták meg, a romok eltakarítási munkálatai pénteken kezdődtek, a terv szerint a meglévő tartóoszlopok közül csak ez egyiket használják ki az új híd megépítésére, a többit lebontják. Milovan Marković, a Szerbiai Vasutak vállalat vezérigazgatója kijelentette, hogy az új híd építéséhez szükséges acélt Lengyelországból, Macedóniából és Olaszországból importáljuk, az erre vonatkozó megállapodás egy múlt heti üzleti találkozón született meg.
Miután lebontják a régi tartóoszlopokat, az önkormányzat áthelyezteti az építkezés övezetén keresztülhaladó gázvezetéket és két vízvezetékcsövet, ezt követően leverik az új oszlopok cölöpjeit. A híd elemeit a vízen lévő uszályokon szerelik össze, a terv szerint a hídépítési munkálatok összesen 32 hónapig tartanak majd. A terv szerint az új híd szinte minden elemében a régi Žeželj hídra fog majd emlékeztetni, csupán az íveket a hídtesttel összekötő tartó rácsszerkezeten változtatnak – nem függőleges rudakon „lóg” majd a hídtest, hanem ferde tartópilléreken. Statikai eltérések is szerepelnek az új híd tervrajzában, de ezek nem változtatnak a híd külalakján. A híd 100 méterrel hosszabb (összesen 475), és 1,2 méterrel szélesebb (31 méter) lesz. Nem egy, hanem két vasúti sínpár halad keresztül rajta, a gépjárműforgalom két sávon bonyolódik majd le. Kiépítenek két gyalogösvényt és két kerékpárutat is.
A szerződés értelmében a munkálatokat az Azvi–Tadei–Coslada spanyol–olasz konzorciumra bízták, az építkezésben részt vesznek a belgrádi Mostogradnja és a Geosonda vállalatok munkásai is. Ez utóbbi cég végzi a cölöpleverést. Az építkezéshez szükséges pénzt, legalább 45,3 millió euróról van szó, az Európai Unió, a tartományi kormány és a városi önkormányzat biztosítják. Ha minden jól megy, 2013. végére Újvidéknek lesz igazi vasúti hídja is.