(Fotó: Ótos András)
Javában épül az Európa sugárút IV. szakasza, az útrész a Pirosi utat és az E-75-ös autóutat köti majd össze, lényegében kerülőutat létesítve a város forgalmilag túlterhelt részei körül. 3100 méternyi sugárút épül, a DTD-csatornán egy kétsávos, 176 méter hosszú és 13 méter széles híd halad majd át, ezt tavaly decemberben kezdték építeni. A sugárút egyébként négysávos, mindkét felén több méter széles gyalogút halad át, két körforgalmú útkereszteződést is magában foglal majd. A munkálatok legnagyobb részét a rumai Borovica Transport vállalat munkásai végzik, a hídépítéssel együtt csaknem másfél milliárd dinárért. A Put közvállalat is épít egy útrészt, ez nagyjából egymilliárd dinárba kerül.
A sugárút nyomvonalán magántelkek voltak, ezeket a város felvásárolta, de a tulajdonosok arra panaszkodnak, hogy az önkormányzat nem fizetett a megbeszélt időben. Azt állítják, hogy a Városépítési Intézetben türelmet kérnek tőlük, bürokráciai nehézségekkel indokolják a késést. Egyesek telkén megkezdődött a sugárút építése, mielőtt még a telek árát kifizették volna, a tulajdonosok szerint ezzel kárt okoztak nekik.
Az elsődleges megegyezés értelmében május 15-éig kellett volna megkapniuk a pénzt, a Városépítési Intézet illetékesei áprilisban kijelentették, hogy eddig a dátumig ki fogják fizetni a telektulajdonosokat. Az intézetben azt mondják, hogy az önkormányzat neve elég biztosíték arra, hogy senkivel sem tolnak ki!
Szerkesztőségünkbe küldött átiratukból kiderül, hogy a kisajátítási eljárásról szóló rendelettel összhangban összesen 10 699 306,19 dinár értékű parcellát „vásároltak fel” a polgároktól, az elmúlt napokban megtörténtek az első pénzátutalások – május 30-áig már egymillió dinárt kifizettek. A telkeken kívül a városnak meg kellett vennie még két, a sugárút nyomvonalán lévő épületet is, ezekért 23 642 874,79 dinárt fognak kifizetni.
Megmagyarázták, hogy az intézet a városi kassza indirekt használója, minden kifizetésnek át kell esnie az illetékes városi szervek vizsgálatán, azok felülvizsgálják, hogy az adott pillanatban honnan, mely forrásokból lenne a legcélszerűbb átutalni az összeget. Az ilyen eljárások időigényesek, ezért a pénzkifizetés alkalmakként késhet, most is ez történt. Mivel azonban a szerződéskötéskor az egyik fél az önkormányzat, ez magában azt jelenti, hogy a telektulajdonosoknak nincs mitől tartaniuk – a pénzt megkapják. Most arra törekszenek, hogy a pénzátutalás mielőbb megtörténjen.