2024. július 16., kedd

Folyó a hidak felett


(Fotó: Dávid Csilla)

A Városi Múzeumban nemrégiben megnyílt az Üdvözlet Újvidékről – A városból, ahol a Duna a hidak felett folyik elnevezésű képeslap-kiállítás. A péterváradi várban lévő múzeumban a kiállítást állandó tárlatként képzelték el, a Vojvođanka – Regionális Kezdeményezés nevű polgári egyesület ajándékképeiből állították össze.

A NATO 13 évvel ezelőtt lebombázta mind a három újvidéki hidat, a tárlatot az évforduló alkalmából nyitották meg, a képeken a lerombolt Péterváradi, Žeželj- és Szabadság hidakat láthatjuk, bombázás előtt, és után. Áttekinthetjük az időrendi táblázatát is a NATO légi csapásoknak, megtudhatjuk, hogy melyik hidat mikor rombolták le. Marija Gajicki, a Vojvođanka egyesület nevében emlékeztetett arra, hogy a lerombolt hidak képeit sohasem szabad elfelejtenünk, a tárlatot azoknak az újvidéki polgároknak szentelték, akik átélték az akkori szörnyűségeket, de azoknak is, akik akkor nem voltak itt velünk.

1999 tavaszán a bombázás 78 napja alatt nem csak a három hidat rombolták le Újvidéken: megsemmisült az Újvidéki Televízió épülete, a kőolaj-finomító nagy része, találat érte a báni palotát, akárcsak több katonai és rendőrségi épületet is. A Péterváradi híd lebombázásakor a hídon tartózkodott Oleg Nasov péterváradi fiatalember, ő életét vesztette, akárcsak Milan Bajić sanghaji lakos, akit a kőolaj-finomító ellen intézett utolsó támadás alkalmával ölt meg egy repesz. A bombázás során az összes, akkori jugoszláv város közül Újvidék szenvedett legnagyobb anyagi kárt. A Péterváradi hidat április 1-jén rombolták le, ezt követően a Nezavisni vajdasági polgári lap és az Ökomenikus Emberbaráti Szolgálat közös akciót indítottak, a médiablokád idején szerették volna értesíteni a nyilvánosságot a bombázás következményeiről oly módon, amely merőben eltért az akkoriban elrendelt tájékoztatási modelltől. A lerombolt hidak fényképeit üdvözlőlapokra nyomtatták, a képeket Martin Candir fényképész készítette. 1999. április 12-e és június 27-e között öt sorozat képeslapot nyomtattak, 80 ezernél is több hazai és külföldi címre küldték el ezeket. Az akkori, Üdvözlet Újvidékről – A városból, ahol a Duna a hidak felett folyik projektum elképzelői Marija Gajicki és Béres Károly voltak.