2024. november 5., kedd

Harminchat perc alatt a fővárosba

Ma befut az első igazán gyors, Belgrádból érkező vonat

A vasútállomás környékén, a főváros felé nyúló vágányokon már hetek óta mozdonyok, szerelvények jönnek-mennek, tolatnak, gyakran éles füttyel jelezve elhaladásukat. Ezt a hangjelzést sokáig, pontosabban bő három évig nem hallhatták a vasútállomás környékén élők, ennyi ideje szünetel a vasúti forgalom a székváros és a főváros között.

Ma azonban befut az első, igazán gyors vonat Belgrádból, díszvendégekkel és újságírókkal a fedélzetén, vasárnaptól pedig már a polgárság is utazhat – 200 km/h sebességgel, 300 dinárért.

Ennyibe kerül majd ugyanis a próbaidőszakban a mentejegy egy irányban Belgrádig (a hét évnél fiatalabbak ingyen utazhatnak), később, ha majd beindul a vasútvonal kommersz kiaknázása, a bejelentés szerint 1600 dinárért árulják majd a menettérti, kedvezmény nélküli vonatjegyet. A leggyorsabb, a Sólyom névre keresztelt szerelvény 36 perc alatt teszi meg az utat, ötször indul naponta, csak Újbelgrádban áll meg útközben.

A régióexpressznek négy indulása lesz naponta, a 49 percig tartó utazás közben hét helyen áll majd meg – Újbelgrádban, Batajnicán, Nova Pazován, Stara Pazován, Inđiján, Beškán és Karlócán.

A Stadler vonatok és a régi szerelvények 57 perces menetidő alatt teszik majd meg a két város közötti távot az új vágányokon, ezek mindegyik, kijelölt vasúti megállón, azaz helységben megállnak majd.

A vasútállomás felújított váróterme (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

A vasútállomás felújított váróterme (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Napi kilenc indulást terveznek. Összesítve: naponta 18, különböző típusú, eltérő árú utazást kínáló vonat indul majd Belgrádba és vissza. Miután a vasútvonal teljes hosszában elkészül, a Sólyom a Budapest–Belgrád szakaszt 2 óra 45 perc alatt teszi majd meg, természetesen a vámmacerára elpazarolt időt ehhez hozzá kell majd adni.

Városunkban méltó körülmények között, teljesen felújított vasútállomás várja be a Sólyom névre keresztelt szerelvényt. Az 1964-ben átadott vasútállomás épületének újjáépítése nélkülözhetetlen lépés volt a Belgrád–Budapest gyorsvasútvonal működéséhez, a múlt század derekán támasztott követelményrendszer szerint tervezett létesítmény ugyanis logisztikailag már nem felelt meg korunk utazási elvárásainak. Megnyitottak egy új peront, a mozgássérültek számára pedig liftet szereltek be

– Nagy öröm számomra az, hogy az „idős dáma" visszanyerte régi pompáját, hiszen Újvidék egyik fontos szimbólumáról beszélünk. Újvidék mindennap egyre korszerűbb, ugyanakkor megőrzi régi hangulatát – fogalmazott nemrégiben Miloš Vučević polgármester.

A felújított vasútállomás várótermében három pénztárablaknál válthatunk jegyet, egy kis postafiók is működik itt, hétköznaponként 8 órától 20 óráig, szombaton pedig 8 órától 14 óráig. Egy csomagautomatát is elhelyeztek itt a Szerbiai Posta új szolgáltatásvonalának részeként. A posta mellett a Postatakarék Bank fiókja is működik. Az első emeleten a peron mellett rendőrségi őrs, étterem, orvosi rendelő, képtár, Covid–19 információs helyiség nyílt, egy-egy váróterem kerékpárosoknak, egy házikedvenc-váróterem és egy gyermekek részére kialakított helyiség is.

Az első vonat érkezése alkalmából megszervezett ünnepség miatt délután 2 óráig le lesz zárva a vasútállomás előtti „patkó", az innen induló peremvárosi buszok a közelben várják utasaikat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás