Az általános iskolák alsós tagozataiba járó diákok közlekedésbiztonságának fokozására irányuló Iskolai közlekedési járőrök elnevezésű projektet pénteken mutatták be a városi képviselő-testület épületében.
Az eseményen az újvidéki általános iskolák tanárainak, tanítónőinek, pedagógusainak, pszichológusainak és igazgatóinak tartottak előadást, valamint bemutattak egy rövid videóösszeállítást is a próbaprojekt gyakorlati részéről, amelyet – kezdetben – a Miloš Crnjanski Általános Iskolában valósítanak meg. A gyakorlat során a közlekedési rendőrök közreműködésével az említett iskola első osztályos diákjai szervezetten keltek át az úttesten, miközben az iskolai járőrök végezték feladatukat. A projekt megvalósítását az önkormányzat közlekedési és útügyi igazgatósága támogatja, a Közlekedésbiztonság Fejlesztéséért Központ fejlesztette. A pénteki bemutatón jelen volt Igor Crnobarac alpolgármester is. Elmondta, hogy az iskolai közlekedési járőrök rendszerét az egész világon elterjedt modellként alkalmazzák, és ez jelentősen hozzájárul a gyermekek közlekedésbiztonságának előmozdításához.
– Mielőtt az országban bevezetnék az iskolai közlekedési járőrök rendszerét, a városi önkormányzat előrelátóan megkezdi az elsős kisdiákok oktatását, felkészítését erre – jelentette be az alpolgármester.
Szavai szerint a kicsik oktatása abból áll, hogy a közlekedési szakemberek, a közlekedési rendőrök közreműködésével átadják tudásukat és tapasztalataikat a gyermekeknek.
– Az elképzelés szerint az általános iskolák idősebb diákjai a felnőttek közreműködésével segítenek a kisdiákoknak, hogy átkeljenek a gyalogátkelőhelyen. Ezáltal szeretnénk kialakítani a gyermekekben a felelősségtudatot, rávenni őket arra, hogy az idősebb diákok viselkedésére példaként tekintsenek – magyarázta Igor Crnobarac.
Tijana Komadanović, a Közlekedésbiztonság Fejlesztéséért Központ képviselője elmagyarázta, hogy a projekt mindenekelőtt a gyermekeket öleli fel, de ugyanakkor bekapcsolja a szülőket, a nevelőket, a tanárokat és másokat is, akik segíthetnek a kicsiknek abban, hogy jobban feltalálják magukat a közlekedésben.
Milan Dražić, a közlekedési rendőrség részlegparancsnoka is részt vesz a próbaprojektben, ő azokról a módszerekről beszélt, amelyeket az iskolai közlekedési járőröknek kell alkalmazniuk, ismertette jogaikat és kötelességeiket.
– Mindenekfelett a gyermekek biztonsága áll középpontban a Belügyminisztérium munkájában. A közlekedésbiztonsági stratégia egyik alapvető célja, hogy 2030-tól egyetlen gyermek se veszítse életét közlekedési balesetben. Újvidéken ezt 2022-ben és 2023-ban sikerült megvalósítanunk, ugyanakkor 30 százalékkal csökkent a sérültek száma is – hangsúlyozta Milan Dražić, majd hozzátette, hogy a közlekedési rendőrség folytatni fogja a megelőzésre irányuló tevékenységeket a gyermekek közlekedésbiztonságának növelése érdekében.