2024. július 18., csütörtök

Stabil Újvidék energiaellátása

Az elkövetkező években két új hőtelep építését tervezi az önkormányzat

Miloš Vučević polgármester csütörtökön ellátogatott az Újvidéki Távfűtő Művek déli részlegébe.

Miután munkatársaival körbejárta a létesítményt, elmondta, hogy a Bulgáriában történt meghibásodás nagyban kihatott ugyan a város távfűtési rendszerére is, viszont a Srbija Gas közvállalat, valamint a kormány támogatásának köszönhetően már a délutáni órákban sikerült normalizálni a helyzetet. A fogyasztóknak nem kellett sokáig várniuk a fűtésre.

Hangsúlyozta, hogy a Városi Távfűtő Művek, amely az idén immár hatvanéves múltra tekint vissza, két évvel ezelőtt mintegy 500 millió dinárt fektetett be a távfűtési rendszer Dél részlegébe, azaz a Limán városrészt fűtő hőtelep felújításába.

Elmondása szerint ennek köszönhetően sikerült beüzemelni a legkorszerűbb, négy megawatt teljesítményű, kapcsolt energiatermelő állomást. Hozzátette, hogy ez a teljesítmény, vagyis a beruházás másfél év leforgása alatt hárommillió euró értékű villamosenergia előállítását jelenti.

A látogatás során a polgármester megbizonyosodott arról, hogy a város távfűtése szavatolt, és hogy a rendszer stabilan működik (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

A látogatás során a polgármester megbizonyosodott arról, hogy a város távfűtése szavatolt, és hogy a rendszer stabilan működik (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

- Van még egy kapcsolt energiatermelő állomásunk a Nyugat távfűtő részlegben, amely tíz megawattos teljesítményre képes. Tehát az előállított hőenergiával párhuzamosan villamosenergiát is termel, amelyet 30 millió euró értékben adott el a Szerbiai Villanygazdaságnak. Ezt az összeget a rendszer további fejlesztésére fordítja a közvállalat. A Városi Távfűtő Művek évente mintegy nyolc és tízmillió euró közötti összeget fordít fejlesztési célokra, a városi önkormányzat pedig az utóbbi években már nem is támogatja anyagilag ezt a sikeres céget. Olyan vállalatról van szó, amely nyereségének egy részét befizeti a városi költségvetésbe, ugyanakkor 108 ezer létesítményben biztosítja a meleget – mondta Vučević.

Hozzátette, hogy a Bulgáriában keletkezett meghibásodást követően a Hőerőmű (TETO) és a Városi Távfűtő Művek megegyezést kötöttek, aminek köszönhetően a fűtési idényben további fűtési kapacitásokat biztosítanak.

- Az újvidéki Hőerőmű és a Toplana közvállalat közösen ötezer tonna gázolajjal rendelkeznek, ezt alternatív fűtőanyagként használhatják szükség esetén. Ez a mennyiség elegendő időt biztosít ahhoz, hogy a felmerülő problémákat megoldják és ugyanakkor a polgárok se érezzék a következményeket. A Hőerőmű alapvető energiaforrása a gáz és a legmagasabb környezetvédelmi szempontok szerint működik. A városi önkormányzat még egy városi hőetelepet tervez kiépíteni a Majevica kaszárnya közelében, erre a célra már ki is választotta a megfelelő földterületet. Ezáltal lefednénk a Stepa vajda sugárúttól északra fekvő területeket, az Európa sugárút mellett kiépült, új lakótelepeket, valamint a Jugovićevo városrész egy részét is – magyarázta Vučević.
A polgármester már egyeztetett is ezzel kapcsolatban Zorana Mihajlović energiaügyi miniszterrel, beszélgettek a támogatás lehetséges formáiról, a Városi Távfűtő Művek pedig már át is adta az illetékes minisztériumnak a szükséges dokumentációt.

- Elképzelésünk szerint ez lenne az első, olyan hőerőmű az országban, amely biomasszát használna fel, azzal a kitétellel, hogy alternatívaként megtartaná a gázzal való fűtés lehetőségét is – mondta a polgármester.

Hozzátette, hogy az elkövetkező két-három évben a város szerémségi részében, a Mišelukon is tervben van egy hőerőmű építése, ez biztosítja majd a Duna jobb partján elterülő városrészek távfűtését.