Az egyetemi város közelében, a Technológiai Kar épületével szemben lévő füves területen Miloš Vučević polgármester tegnap leleplezte az ukrán költőnek és festőnek emléket állító szoborművet. Az alkalmi ünnepségen jelen volt Ukrajna szerbiai nagykövete, Olekszandar Alekszandrovics is, a Lviv ukrán testvárváros ajándékaként kapott, Volodimir Ciszarik szobrász kezének munkáját dicsérő szobor a Mika Antić költőről elnevezett átjárórészben kapott helyet. – Városunk kulturális térképe ma még egy bejelöléssel gazdagodott, a szoboravatás újabb megerősítése szláv vonalon kialakított barátságainknak. Lviv polgárainak és polgármesterének köszönhetően Újvidék 1999 óta ápol testvérvárosi viszonyt ezzel a településsel, a szobormű elhelyezését a Ruszin–Ukrán Szövetség kezdeményezte. Az ukrán testvérváros küldöttsége a járványügyi korlátozások miatt ma sajnos nem lehet itt. A szobor nem véletlenül került az Antić-átjáróba, az egyetemváros és az ukrán tanszék közelébe, önkormányzatunk kezdeményezni fogja egy Vuk Karadžić-emlékmű felállítását Lvivban, noha ebben a városban már van egy utca, amelyet nagy nyelvművelőnkről neveztek el. Újvidéken már nagyon régóta létezik Tárász Sevcsenkóról elnevezett utca – emelte ki a polgármester.
A nagykövet arról beszélt, hogy Sevcsenkó személyisége az ukrán nép számára hasonló értékeket képvisel, mint a szerb nép számára Karadžić, és hogy mindketten a szláv népek szabadságának és egyenrangúságának nagy szószólói, harcosai voltak. Tárász Sevcsenkó emlékét 1384 emlékmű őrzi világszerte, Ukrajnán kívül 42 országban 128-at találhatunk. Alekszandrovics felolvasta Lviv polgármesterének, Andrijász Dovohnak személyes hangú levelét, amelyben azt üzente, hogy a két város között a kapcsolat a jövőben tovább fog mélyülni.
A szobormű leleplezésekor jelen voltak a katolikus egyház, az Ukrán Nemzeti Tanács, a Ruszin Nemzeti Tanács és a Ruszin–Ukrán Szövetség képviselői, akárcsak a Bölcsészettudományi Kar keretében működő ukrán tanszék vezetői is.