2024. november 25., hétfő

Nyílászárókat cseréltek

Keviben a helybeliek és a zentai önkormányzat összefogásával megújult az általános iskola

A körülbelül hatszáz főt számláló Keviben jelenleg húsz tanuló jár alsó tagozatba a tornyosi Tömörkény István Általános Iskola kihelyezett tagozatára, ahol szeptembertől négy új kisdiák is megkezdi az első osztályt. A szülők már korábban is bebizonyították, hogy kisközösségről van ugyan szó, de óriási az összetartás a településen. A több mint százéves iskolaépületet évről évre igyekeznek építeni és szépíteni. Ezúttal a bejárati ajtó és az egyik ablak cseréjére került sor. A beruházás értéke 180 ezer dinár, melynek háromnegyedét a szülői közösség és a kevi Móra István Művelődési Egyesület által szervezett jótékonysági bál összegéből fedezték, a hiányzó részt pedig a zentai önkormányzat biztosította.
– A szülői közösséggel közösen szerveztünk egy jótékonysági bált, mindemellett pedig a diákokkal év közben is különböző gyűjtési akciókat tartottunk, és az ebből befolyt összegből ablakokat cserélünk. Első körben a bejárati ajtó és a mellette található egyik ablak kerül kicserélésre – mesélte Perpauer Attila, a Móra István Művelődési Egyesület elnöke. – Az 1912-ben épült iskolánkon még az eredeti ablakok találhatóak, és ezek az elmúlt több mint száz év alatt elhasználódtak. Azért döntöttünk a cseréjük mellett, mert már nagyon nehezen nyílt az ajtó, az ablakot pedig már ki sem lehetett nyitni. Ez már a második ilyen közös jótékonysági akciónk a szülőkkel, az elsőből az iskolánk játszóterét újítottuk fel. A következő iskolaévben is szeretnénk folytatni a gyűjtést, elsősorban a másik ablak és a tornaterem ajtajának kicserélésére – nyilatkozta a művelődési egyesületi elnök.
Kevi tökéletes példája annak, hogy a szülők, a helyi vállalkozók és pedagógusok, valamint az önkormányzat összefogásával igenis építhető a jövő – mondta Juhász Attila, Zenta község oktatással megbízott tanácstagja.
– Sok kisiskolás gyerek már alig várja, hogy megkezdődjön szeptemberben az iskola. Ehhez viszont az iskoláknak és az önkormányzatnak is helyre kell hoznia mindazt, ami helyrehozatalra szorul. Külön öröm számomra, hogyha egy közösség a jövőbe ruház be. Azaz a fiatalokba, gyerekekbe, az elkövetkező nemzedékek továbbtanulását és nevelését szolgáló épületekbe. Amit itt Keviben csinálnak, az valóban példaértékű, és minden kisközösségnek hasonló módon kellene hozzáállnia. A környezetünk szépítése vagy például a temetőink helyrehozatala egyfajta megemlékezés és az odafigyelés jele, az iskolák, az óvodák, az oktatási intézmények ugyanakkor a jövőbe való igazi beruházás. Itt ennek a tökéletes példáját láthatjuk, a szülők, a helyi vállalkozók és pedagógusok, valamint az önkormányzat összefogásával – tette hozzá Juhász Attila.
Csikós Ervin a munkálatok közben elmondta, hogy a többi szülővel áprilisban szervezték meg a bált, és 150 ezer dinárt sikerült összegyűjteniük, valamint a jövőben is mindent megtesznek annak érdekében, hogy gyermekeik a nagy múltú iskola épületében tanulhassanak, és élvezhessék az oktatás örömeit.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gulyás Réka felvétele