Kiss Béla csókai termelő, földműves: –Most vágjuk az őszi árpát, amiből közepes termés ígérkezik. Hasonló a helyzet a búzával is. Hat holdon termesztettem kenyérgabonát, bár nem állt meg rajta a víz, a sok csapadék rontott a szem minőségén. Arról, hogy mennyit fizetnek az idén a búzáért, még semmi bizonyosat nem közöltek velünk, termelőkkel, de hogy haszon nem lesz rajta, az már most bizonyos.
Ősz Szabó Ferenc felsőhegyi gazdálkodó: –A határban olyan helyen is víz áll, ahol korábban sohasem láttunk vizet. Aratni kellene, de a nehéz gépek még napokig nem tudnak rámenni a földekre, legfeljebb a partosabb részekre. Előbb-utóbb learatunk. Szépet mutatnak a kalászok, de kevesebb benne a szem, mint amire számítottunk. A felvásárlási ár még bizonytalan, de az már most valószínű, hogy hektáronként 10-20ezer dinárt kitevő veszteséggel kell számolnunk. A jószághizlalás is veszteséges, manapság a hagyományos földművelők és állattartók is nagy bajban vannak.
Rekovics Ervin gombosfalusi termelő: –A sok eső, majd a hirtelen forróság alaposan becsapta a gabonát. A hűvös, nedves időt követő több mint egyhetes forróságban a szemek nem tudtak feltöltődni, összezsugorodtak, ami kényszerérést jelent. Hasonló történt az árpával is. A májusi eső az idén nem ért aranyat. Aki utánaszámol, láthatja, hogy a búza, különösen kicsiben, nem éri meg – csak annyit termesztek belőle, hogy a bérelt földek utáni árendára legyen. A búzán esetleg az keres valamennyit, aki több száz holdon termeszti, és nem aratáskor adja el, hanem kivárja a legjobb árat.
Bakos Attila felsőhegyi fiatal gazdálkodó: –Fejősteheneket tartunk, főleg takarmánynövényeket termesztünk, amit a jószággal feletetünk, bár a tejtermelésből is egyre kevesebb a bevétel. Saját célra csak kevés búzát termesztünk. Az árendába tartott földek után 8-10 mázsát adunk át, a többit pedig becseréljük nyolcas lisztre, tehát a zöme takarmányba megy. Vetettünk egy parcella Apacs búzát is, amit lehet, hogy meghagyunk őszre vetőmagnak.