A törökkanizsai Sveti Vračevi Szakkórház keretében hamarosan új Metadon központ kezdi meg működését. Dr. Jovanka Petrovićtól, az intézmény igazgatónőjétől megtudtuk, hogy az új részleg hamarosan fogadja a függőségben (alkohol, kábítószer) szenvedő betegeket. – A Global Alap által kiírt projektumnak köszönhetően valósul meg az észak-bánáti körzetet ellátó központ – mondja. – A központba bárki felvételt nyerhet. A függőségben szenvedő egyéneket a választott orvos vagy a szakorvos pszichológushoz, majd a központba utalja kezelésre.
A szakkórházban már közel tíz esztendeje működik függőbetegeket ellátó osztály, de a pályázatnak köszönhetően, e programmal kettéválaszthatják a pszichés- és a függőbeteg-ellátást. A kórház eddigi statisztikája alapján az intézményben havonta 20–30 függőbeteg fordul meg. A központ munkájába a büntetés-végrehajtási intézetek is bekapcsolódnak, de a szakkórház az egészségházzal is kapcsolatban áll. – A betegekkel háromtagú orvosokból álló szakértői csapat foglalkozik majd, akik egyben a megelőzés irányába is próbálnak lépéseket tenni, különös tekintettel a gyermekekre és a fiatalokra – hangsúlyozta Petrović asszony.
A függőbetegség a világon a harmadik leggyakoribb betegség. Annak egyik kezelési módjáról, a metadonkezelésről dr. Dragoljub Nedić beszélt. – A Metadon kábítóhatású gyógyszer, amely enyhíti az elvonási tüneteket. Leszoktató kezelésnél részenként, csökkentett adagokban kapják a szert a drogbetegek, egészen a szermentes állapot eléréséig, amikor megkezdődhet a pszichés rehabilitáció. A Metadon alkalmazásának másik területét fenntartó kezelésnek nevezik. Ennek során régi, krónikus kábítószerfüggőkkel foglalkoznak, akik már többféle detoxikációs és rehabilitációs kúrán vettek részt. Itt a cél elsősorban nem az, hogy ópiátmentessé váljon a drogfüggő, hanem hogy kiemeljék az illegális fogyasztás és az ezzel járó bűnözés világából. Stabil metadondózisra állítják, amelyet hónapokon, éveken keresztül is kaphat – számolt be dr. Nedić.
A Metadon központ előnye, hogy a függőbetegek ingyen juthatnak hozzá a szerhez, amely szájon keresztül adagolható, így a kezeltek nem szurkálják össze magukat, ezáltal csökken a fertőzés kockázata is.