2024. július 18., csütörtök

Nyíltan kell beszélni az erőszakról

A csókai szociális központ és a rendőrség közös projektuma – Magyart tanulnak a központ dolgozói

A csókai Szociális Munkaközpont a rendes tevékenysége mellett több projektumot is kidolgozott, amelyek megvalósításához sikeresen pályázott tartományi eszközökre. A központ egyik ilyen projektuma a Nyíltan az erőszakról elnevezést viseli. Aleksandra Raičević,a Szociális Munkaközpont igazgatója аz agusztus elején megkezdődött akcióról nyilatkozva a következőket mondta: – Az öt hónapra tervezett projektum fő célja tudatosítani Csóka község polgárai körében, hogy valójában mennyire is gyakori környezetünkben az erőszak, milyen káros következményei vannak az egyénre, a családra és a társadalomra nézve egyaránt. Szeretnénk elérni, hogy mindenki nyíltan merjen beszélni ezekről a dolgokról, különösen a családon belüli erőszakról, amely kirívó és fokozottan elítélendő jelenség. Tudatosítani szeretnénk az emberekben, hogy az erőszak semmilyen formában sem elfogadható, erről nyíltan kell beszélni, és aki a környezetében ilyen jelenséget tapasztal, bátran forduljon hozzánk segítségért. Közös erővel, felvilágosító munkával kezelhetőbbé válnak a konfliktushelyzetek.

Szerinte erőszak alatt nem csak a fizikai erőszak értendő, hiszen jelen van a gazdasági és a pszichikai erőszak és nyomásgyakorlás számos más fajtája is. Az emberek, amikor szóba kerülnek ezek a dolgok, ráeszmélnek, hogy ezek a dolgok valójában velük vagy ismerősükkel, rokonaikkal is megtörténtek már, de senki semmilyen lépest sem tett az erőszakos cselekmények megakadályozása vagy megelőzése érdekében.

– Kiváló az együttműködésünk a helyi rendőrséggel – folytatta –, a projektumba a csókai rendőrőrs két dolgozóját is bekapcsoltuk. Közösen próbáljuk megszólítani a lakosságot, hiszen mindenki tudja, hogy az erőszak jelen van a környezetünkben, de erről nem szívesen beszélnek. Október folyamán a helyi közösségekben személyes kontaktusok révén ismertetjük a projektumot, valamint szórólapokon és a sajtón keresztül is megszólítjuk a lakosságot. Felvilágosító munkával el kívánjuk érni, hogy a polgárok kevésbé tolerálják az erőszakot. Ha a szomszédságukban vagy bárhol az erőszak bármilyen megnyilvánulását tapasztalják, bátran forduljanak a szociális központhoz vagy akár a rendőrséghez. A legtöbb helyen, legyen az falu vagy város, jelen van a családon belüli erőszak, amelynek leggyakrabban a nők esnek áldozatul. Külön figyelmet fordítunk a többszörösen hátrányos helyzetben élőkre, a szegény sorsú, tanulatlan, idős, beteg asszonyokra és a roma nőkre, akik fokozottabban ki vannak téve az erőszaknak – mondta végül a projektumról szólva a központ igazgatónője.

A csókai Szociális Munkaközpont az említett projektumon kívül november végéig a tartományi közmunkaprojektum keretében 11 személyt, főleg háziasszonyokat alkalmaz, akik idős személyeknek nyújtanak segítséget: szükség szerint naponta felkeresik őket.

A tartományi kisebbségi titkárság százezer dinárt hagyott jóvá a csókai Szociális Munka Központ részére, hogy a szerb ajkú dolgozók nyelvtanfolyamon elsajátíthassák a magyar nyelvet, a magyar anyanyelvű ügyfelekkel való hatékonyabb kommunikáció érdekében.