Szloboda János, a két évvel ezelőtt elhunyt zentai magyartanár, tanulmányíró, helytörténet-kutató teljes könyvtára a napokban átkerült a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumba. Ő még élete teljében döntött úgy, hogy könyveit halála után az iskola kapja meg.
Felesége, Szloboda Ilona elmondta, férje halála óta több mint egy évnek el kellett telnie ahhoz, hogy megváljon a könyvektől:
– Úgy éreztem, ha elmennek a könyvek, akkor a ház lelke is velük megy. Fel kellett dolgoznom az elvesztését ahhoz, hogy teljesítsem a végakaratát. A könyvek nagyon fontosak voltak az életünkben, nálunk mindenki mindennap olvasott, leginkább esténként húzódtunk el egy-egy jó könyv társaságában. Amikor már megromlott a látása, akkor sem maradt abba az olvasás, attól fogva felolvastam neki. Mindent hajlandó volt elolvasni, de leginkább talán a krimiket szerette. Mindig megvette az új könyveket, utoljára a Sorstalanságot olvasta el. A könyvespolcokat is az iskolának adtuk, hiszen az is része a könyvtárának. Tényleg csak néhány könyvet hagytam meg, így majd időnként be-bejövők a Bolyaiba, és hazaviszem némelyiket elolvasni. A férjem imádott tanítani, és a diákjaival is megszerettette az olvasást. Remélem, a könyvtára sok fiatalt késztet majd olvasásra – mondta Ilona.
A Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium könyvtárának eddig 6500 könyve volt, Szloboda János gyűjteményével most 2671 könyvvel gazdagodott, köztük rengeteg szépirodalmi alkotással, történelemkönyvvel, szótárral.