Június elején az adai ipari zónában átadják az új trafóállomást, amelyet a község önerejéből épített ki. Ez alapvető feltétele annak, hogy bármely beruházót az adai községben csalogassunk – mondta a tegnapi sajtótájékoztatón Bilicki Zoltán, Ada polgármestere. A trafóállomás a meglévő cégek mellett további 4-5 vállalat villanyáram-ellátását képes biztosítani.
A községi vállalatok privatizációjával kapcsolatban közölte, hogy az adai malomipari céget leszámítva sikertelen volt a magánosítás. A hét derekán ugyanis az adai Potisje-Precizni Liv fémipari vállalat tulajdonának 70 százalékát megvásárló topolyai Stevan Beslać képviselte konzorciummal is felbontotta az adásvételi szerződést a Privatizációs Ügynökség. A többségi tulajdonos ugyanis a cég megvásárlásakor 2006 novemberében kötelezte magát, hogy hat egyenlő részletben, évente törleszti a vételárat. Miután a tulajdonos nem teljesítette a kötelezettségeit a Privatizációs Ügynökséggel, illetve a munkásokkal szemben, az utóbbiak kezdeményezték az adásvételi szerződés felbontását. A polgármester szerint egy jól működő vállalatot sikerült rövid idő alatt eladósítani. A társadalmi tulajdonban lévő Potisje Szerszámgépgyár és Öntöde kapcsán megjegyezte, hogy a cégben elindult a csődeljárás. Tudomása szerint a cég jelenlegi vagyonát lakások képezik, mintegy félmillió euró értékben. Az ingatlanok után azonban az elmúlt években nem fizettek ki mintegy 5 millió dinár levegőadót. A község viszont követeli ezt az összeget.
Bilicki Zoltán megjegyezte, a munkanélküliség nagy gond az adai községben a gazdasági válság, illetve egyes cégek idényjellegű működése miatt. A legfrissebb, április 30-ai adatok szerint növekedett a munkanélküliek száma, hivatalosan 1670 munkanélkülit tartanak számon. Ezt a problémát az önkormányzat rövid távon a közmunkaprogrammal kívánja orvosolni. A tervek szerint a program révén az idén legalább 200-an jutnának munkához. Hosszú távon pedig új beruházások községbe csalogatásával.