2024. november 22., péntek

Népi kenyér tartalék lisztből

Az árutartalékok biztosítja az olcsóbb lisztet – A zentai Žitopromet folyamatosan vásárolja meg a betárolt gabonát

A népélelmezés alapját képező úgynevezett népi kenyér ára továbbra is 53,5 dinár, ilyen áron viszont nem kifizetődő a pékségeknek kenyeret sütni 50 dináros (nagykeráron) kenyérlisztből, ezért a kormány az árutartalékokból olcsóbban biztosít lisztet a pékségeknek. A zentai Žitoprometben a liszt és tésztafélék előállítása mellett kenyeret is sütnek, ezzel kapcsolatban Predrag Đurović cégvezető elmondta:

– A rögzített árú kenyér előállításához szükséges 500-as típusú lisztet valóban alacsonyabb áron kapjuk az állami árutartalékokból, ennek ellenére veszteséges a népi kenyér sütése, hiszen az egyéb költségek, a nyersanyagok és az energia ára nagyon gyorsan emelkedik. Kérdés, hogy meddig tudjuk tartani a lépést a jelenlegi drágulási hullám mellett, amennyiben nem emeli a kormány az úgynevezett népi kenyér árát, elkerülhetetlenül veszteséges lesz a kenyérsütés. A búza ára az elmúlt időszakban emelkedni kezdett, a napokban két dinárral nőtt és 38–39 dinár között mozgott a kenyérgabona ára. Nincs nagy kereslet a búza iránt, mégis emelkedik az ára, amihez hozzájárul minden bizonnyal a rossz kukoricatermés is. A Žitopromet silóiban a gyöngébb búzatermés ellenére sikerült betárolni 60 000 tonna kenyérnekvalót, ami 90 százalékban fedezni tudja a malom éves nyersanyagszükségletét. Tavalyról marad még mintegy 3500 tonna tartalék is – fogalmazott a cégvezető, hozzátéve, hogy a betárolt búza nagy része nem a Žitopromet tulajdona, mivel nagyobb részét tárolásra vették át.

– A korábbi évekhez viszonyítva kevesebb gabonatermelő adta el a búzáját közvetlenül az aratás után. Idén a búzatermés alig egynegyedét, 20–22 százalékát adták el a gazdák aratáskor. Kivárnak a termelők a magasabb ár reményében, viszont nem tarthatjuk senki búzáját jövő nyárig, ezért a malom nyersanyagszükségleteit figyelembe véve mindig igyekszünk felvásárolni napi áron annyi búzát, hogy biztosítva legyen a nyersanyagellátás egy hónapra előre. Nem a búza tárolásából él a Žitopromet, viszont nem őrölhetjük meg azt a gabonát, ami nem a miénk. Szerencsére évek óta jó kapcsolatokat ápolunk a szövetkezetekkel, a kisebb-nagyobb gabonatermelőkkel, akikkel a malom szükségletei alapján megegyezünk, hogy adjanak el bizonyos mennyiségű búzát – mondta a Žitopromet igazgatója. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás