Tizenkét községi képviselő írta alá az indítványt, amely alapján az adai képviselő-testület várhatóan a soron következő októberi ülésén dönt arról, hogy kiírja-e a referendumot a II. helyi közösség területén a helyi járulék bevezetéséről. Körtvélyesi Tícián községi képviselő, a II. helyi közösség tanácsának tagja kezdeményezte az aláírásgyűjtést és a referendum kiírását, miután az idén májusban a Szerbiai Alkotmánybíróság azzal az indokkal hatálytalanította Ada község képviselő-testületének határozatát, amely a II. helyi közösség területén bevezetett helyi járulékra vonatkozott, hogy nincs összhangban a törvénnyel és az alkotmánnyal.
Körtvélyesi Tíciántól megtudtuk, hogy a helyi járulék bevezetéséről szóló referendumot két módon lehet kezdeményezni. Az egyik lehetőség, polgári kezdeményezésként a helyi közösség lakosai gyűjtenek össze megfelelő számú aláírást, amely alapján indítványozzák a képviselő-testületnél a referendum kiírását. A másik megoldást, hogy a képviselő-testület egyharmada, vagyis legalább tíz képviselő kezdeményezi ugyanezt. A községi képviselő bízik abban, hogy a testület októberi ülésén megszavazza a referendumot, mivel kezdeményezését mindegyik párt támogatja:
− A helyi járulék fizetésének felfüggesztése óta folyamatosan érkeznek a civil szervezetektől, a sportegyesületektől a támogatást igénylő kérvények a II. helyi közösséghez. A közvilágítás karbantartása is gondot okozott, de ezt sikerült zavartalanná tenni − magyarázta Körtvélyesi Tícián. − Tudomásom szerint eddig nem indult polgári kezdeményezés a helyi járulék bevezetésére. Ezért úgy gondoltam, hogy erre ne várjunk, hanem indítványozzák ezt a községi képviselők. Miután kidolgoztuk a helyi járulék programtervezetét, képviselőtársaim támogatták a kezdeményezést. A referendumot ugyanis a polgárok döntik el, hogy mit szeretnének. A szavazást leghamarabb novemberben rendezhetik meg a helyi közösség területén, ahol a referendum akkor lesz érvényes, ha a választók legalább 51 százaléka az urnákhoz járul. A helyi járulékot pedig csak akkor vezethetjük be, ha ezt a szavazók legalább 51 százaléka támogatja. Én támogatom a helyi járulék bevezetését, mivel korábban azt tapasztaltam civil szervezet és sportegyesület tagjaként is, hogy mindig számíthatunk a helyi közösség támogatására. A helyi közösségi tanácstagként pedig anyagilag támogattuk új egyesületek alapítását és működését is. Mindenki számíthatott a helyi közösség támogatására, senkit sem utasítottunk el. Kielégítőnek tartom a helyi közösség dolgozóinak munkáját is. Az ügyintézés mellett komoly pályázati munkát is folytatnak, több pályázaton nyertek támogatást a helyi közösség számára − mondta a képviselő
Körtvélyesi Tícián ismertette a helyi járulék programtervezetét, amely 2010 elejétől 2016 végéig lenne érvényben. A terv szerint ebben az időszakban mintegy 200 millió dinár helyi járulékot fizetnének be a lakosok. Ebből 70 millió dinárt fordítanának a csatornahálózat építésére és a szeméttelep szanálására. Továbbá 30 millió dinárt útfelújításra és karbantartásra, 12 milliót járdaépítésre és karbantartásra, 10-10 milliót a közvilágítás szervizelésére, illetve a zöldfelületek, a helyi közösségi épületek karbantartására, valamint az esővízcsatornák kiépítésére és fenntartására. 6-6 millióval járulnának hozzá az Adica üdülőközpont működéséhez, illetve a helyi oktatási intézmények karbantartásához és felszereléséhez. A civil szervezetek, a sportegyesületek, a rendkívüli kiadások és a lakosság megsegítésére, illetve a polgárok tájékoztatására, ami magába foglalja a helyi újság megjelentetését is 4-4 milliót terveznek. Emellett a vízellátásra 1 milliót szánnak, még a helyi járulék programjának megvalósítására és a helyi közösség működésére 28 millió dinárt.