2024. november 27., szerda

Ünnepelt Valkaisor és Völgypart

A hétvégén arató- és malomünnepséget tartottak az adai tanyavilágban

Aratók Valkaisoron (Csincsik Zsolt felvétele)

Húsz hagyományőrző aratócsapat részvételével az eddigi legtömegesebb aratóversenyre került sor szombaton a rekkenő hőségben Valkaisoron. Vasárnap pedig több százan, helybeliek és vidékiek ünnepeltek Völgyparton, a közelmúltban részlegesen felújított szélmalomnál.

A malomünnepség Völgyparton (Csincsik Zsolt felvétele)

A tizenegyedik valkaisori aratóünnepségre Adáról, Felsőhegyről, Moholról, Szenttamásról, Törökfaluból, Zentáról, Zentagunarasról és Valkaisorról érkeztek csapatok. Az ünnepséget Pap Ferenc vezetésével a falubeliek, a valkaisori földműves-szövetkezett és a törökfalui helyi közösség szervezte. A versenyzők reggel a kultúrotthon udvarán felállított sátorban gyülekeztek, ahonnan fogatokon vonultak a verseny helyszínére, a falu Ada felőli bejáratánál lévő parcellára. A hagyományos aratóreggeli kicsomagolása és elfogyasztása utána, 10 órakor megkezdődött az aratóverseny. A 3 és 5 fő közötti aratócsapatok mintegy fél óra alatt learatták a búzát, amit kévébe szedtek, majd keresztbe raktak. A Csuvik János mezőgazdasági mérnök, Bálind Vilmos és Vámos József alkotta zsűrinek nehéz dolga volt a döntésnél, hiszen tapasztalt aratócsapatok versenyeztek. Csuvik János, a zsűri elnöke elmondta, hogy nagyon kiegyenlített volt a verseny, a végeredményről apró különbségek döntöttek. A döntésnél a zsűri számára a legfontosabb szempont a hagyományőrzés volt, tehát vizsgálták az öltözködést, az aratóreggelit, az aratószerszámokat és az aratás műveletét. Az utóbbinál a tarló magasságát, a rendrakást, a marokverők és a kévekötők munkáját, és a keresztrakást, valamint a bőgőzést, vagyis a parcella felgereblyézését. Az aratóversenyt a zentai Búzavirág nyerte, a második az adai Mezei csokor lett, a harmadik pedig a szenttamási Hagyományápoló Klub. A zsűri különdíjjal jutalmazta a legidősebb csapatot a zentagunarasi Aranykalászt, illetve a legfiatalabb gárdát a szenttamási Tücsköket. A verseny a gyermekek és a felnőttek tarlófutásával zárult. A tucatnyi felnőtt között rajthoz állt Szabó József, a tartományi mezőgazdasági fejlesztési alap igazgatója, valamint Tóbiás József tartományi képviselő, aki végül megnyerte a futóversenyt.

A aratóünnepségen délben misét mutattak be a kultúrotthonban, majd ezt követte a szórakoztató program, amelyen volt malacfogó, sörivó, sampiteevő és kötélhúzó verseny. Este tábortüzet gyújtottak, amelynél szalonnát és kolbászt sütöttek a résztvevők. A mulatságon a talpalávalót a zentai Tiszagyöngye zenekar húzta szombat reggeltől vasárnap hajnalig.

A Jár a malom elnevezésű ünnepséget harmadik alkalommal rendezték meg vasárnap este Völgyparton, a közelmúltban részlegesen felújított Pasztfiák-féle szélmalomnál. A fogatos felvonulás után, a helyszínen több száz falubeli és vidéki vendég nézte végig a művelődési műsort, amelyen fellépett a völgyparti Gyermekkuckó, a törökfalui kisiskolások, a Tini tánccsoport, a Búzavirág énekcsoport, valamint a moholi Midnight Táncklub és az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör. A műsor előtt Tóth Tamás köztársasági parlamenti képviselő és Tóbiás József, a tartományi képviselő köszöntötte a jelenlévőket. Az ünnepségen a falubeliek minden jelenlévőt lángossal és itallal vendégeltek meg. Bagány Andrea főszervező elmondta, hogy a malomünnepséget a helyi fiatalokkal szervezték meg a völgypartiak, a törökfalui helyi közösség, a Mlinprodukt cég és az Obajdin család támogatásával. Bagány Andreától származik a malomünnep megrendezésének ötlete, amelynek hatására az adai önkormányzat közreműködésével két éve megkezdődött az omladozó félben lévő malomépület felújítása. Molnár József, a törökfalui helyi közösség titkára közölte, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tervből 12 000 euróval támogatták a felújítási munkálatokat, a tartományi titkárság pedig 200 ezer dinárral. Felújították a falakat, kicserélték az ajtókat és az ablakokat, valamint ideiglenes tető került az épületre. Mint mondta, a zsindelytető, a vitorla és a belső faszerkezet felszerelése, vagyis a malom működőképes állapotba helyezéséhez 10 millió dinárral lenne szükség. Az 1904-ben épült malom a közelmúltban felkerült a vajdasági turisztikai és autóstérképre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás