Évek óta lebegteti a témát a zentai cukorgyár, amely a f ű tési idényben hozzávet ő leg 2500 háztartást, illetve ügyviteli helyiséget lát el h ő energiával, hogy el ő bb-utóbb mindenki kénytelen lesz átállni a h ő energia-mér ő k által történ ő fizetési módra. Nos, ez most bekövetkezett. Az üzem ugyanis a napokban körlevelet intézett a fogyasztókhoz, amelyben arról tájékoztat, hogy a családi házak nagyobb részénél már az idei f ű tési idényig saját költségén beszereli a megfelel ő m ű szert.
Egyébként a hiedelemtől eltérőn a fogyasztóknak alig egynegyede családi ház. Valamivel több mint 600 magántulajdonú lakóépületben működik a távfűtés. Ez mellett másfél ezret is meghaladja azoknak a lakásoknak a száma, amelyeket a cukorgyár lát el hőenergiával.
A mostani akcióhoz az olasz tulajdonban levő gyár 3 millió dinár támogatást kapott, de ez mellett jócskán a zsebébe kell nyúlnia, hogy teljesíteni tudja az önmaga vállalt kötelezettséget.
Persze mindez az energia ésszerűbb felhasználásának a jegyében történik. S a fogyasztók ilyen vonatkozású öntudatára legkönnyebben és legeredményesebben a zsebükön keresztül lehet hatni. Vége van tehát a felesleges ablaknyitogatásnak, a hőenergiához való hányaveti viszonyulásnak. Ki mennyi hőt használ el, annyit is fog fizetni.
Amint a tájékoztató megérkezett a fogyasztókhoz, sokan az iránt érdeklődtek, hogyan lehetne a jövőben spórolni.
Lengyel Károly villamossági mérnök, aki két évtizedig a cukorgyárban dolgozott, elmondta, hogy három lehetőség van erre. Az egyik, hogy a fogyasztó mindegyik radiátorra felszereltet egy-egy hőérzékelő szelepet, s szükség szerint szabályozza mindegyik helyiségben a hőmérsékletet. A másik mód a családi ház teljes rendszerét egységes ellenőrzés alatt tartani. Ez abban az esetben hatékony, ha a család mindegyik helyiséget folyamatosan használja. Lengyel mérnök szerint azonban legjobb megoldás a két lehetőség kombinálása.
Az embereket – érthetően – a megoldások anyagi vetülete érdekli. A szakembertől megtudtuk, hogy egy hőérzékelő szelep, vastagságtól függően, szereléssel együtt, 1 650 - 2 230 dinárba kerül, míg a központi vezérlőrendszerért 10 500, illetve 11 200 dinárt kell fizetni. Adódhatnak azonban előre nem látható munkák, s ezért külön kell fizetni. – Véleményem szerint viszonylag kis befektetésről van szó, tehát mindenképpen megéri műszaki eszközök ellenőrzése alá helyezni a távfűtési rendszerünket, mert ezzel jelentős hőenergiát, illetve pénzt takaríthatunk meg – mondta Lengyel Károly.