Általában a választási hajrában szoktak egyes politikusok néhány olcsó poént szerezni azzal, hogy ócsárolni kezdik az adminisztrációt. A lebürokratázott szolgálatok dolgozói csak elenyésző esetben reagálnak, hiszen a jelenlegi körülmények között könnyen az utcára kerülhetnek, más munkalehetőség pedig általában nincsen. Tehát mindenki félti a napi kenyerét.
Olykor azonban talán nem felesleges mögé nézni a dolgoknak. Zentán is. Főleg, ha pénzről van szó.
Egy kimutatás szerint ugyanis Zenta tavaly és az idén különféle hazai alapoktól és minisztériumoktól/titkárságoktól több mint félmilliárd dinár beruházási támogatást kapott. Igaz, ennek a kétszeresére pályázott, de a féleredményt nyugodtan nevezhetjük teljes sikernek. Kétségtelen, hogy a pesszimista azt mondaná: „félig üres a pohár”, míg az optimista akár hurráznak is, hiszen „félig töltve a pohár”.
Kétkedők persze mindig akadnak. Ettől azonban marad a tény, hogy a tartományi alapok és titkárságok költségvetéséből a zentai község 2007-ben 223 millió, az idén pedig kevés híján 283 millió dinárt markolhatott. A hatalmas összegből néhány látványos beruházást sikerült nyélbe ütni. Elsősorban a városi úttestek építését. A több mint harminc kilométernyi aszfaltútra a város kereken félmilliárd dinárt költött, s ennek felét a községnek kellett előteremtenie, míg a költségek másik felét „felsőbb” alapokból „kipályázott” pénzből fizették. A másik, összesen 43,5 milliót felemésztő beruházás a Zenta és Felsőhegy közötti Tornyosi út aszfaltozása volt. Ezt is osztatlan megelégedéssel vették tudomásul az emberek.
Jutott még 10 millió dinár a sportcsarnok tervezési költségeire, 5 millió a város vízellátását javító medencére és egy kútra, 10 millió dinárt kapott a gimnázium, 7 millió dinárt nyertek pályázaton az Adai utcai kerékpárút felújítására és még számos, a pénzt odaítélők szerint is ésszerű és fontos beruházásra.
Minden bizonnyal a tavalyi pályázati sikerükön fellelkesedve a zentaiak az idén is számos projektumot adtak át a Tartományi Nagyberuházási Alapnak. Nem kevesebb, mint 600 millió dinárt szeretnének kapni a szennyvíztisztítóra, csaknem 100 millió dinárt a sportcsarnok építésére és 5-10 milliót még tizenkét tervük anyagi támogatására.
Az átlagpolgár csak azt látja, hogy Zentán viszonylag rövid idő alatt igen sok utcából eltűnt a sáros úttest, a közvilágítást korszerűbb váltotta fel stb. Talán nem árt tudni, hogy ezeket a projektumokat a politikusok általában körvonalakban határozzák meg, a részletek aprólékos és minél hihetőbb formában való kidolgozása pedig az adminisztrációban dolgozók feladata.
Komoly szaktudás, idő, türelem és érzék kell ahhoz, hogy olyan projektum szülessen, amely alapján az alapok és a minisztériumok szívesen nyúlnak a közös kasszába, hogy az ott levő pénzből hozzájáruljanak a község fejlődéséhez.