Fél évszázaddal ezelőtt, pontosabban 1958. augusztus 9-én a zentai járási népbizottság döntése értelmében megalakult a Járási Mezőgazdasági Állomás, amely egyetlen, de annál szerteágazóbb feladatot kapott: szakmai eszközökkel, tudással segíteni Zenta, Ada és Kanizsa mezőgazdaságát. Mindössze két és fél év múlva törölték a „Járási” megnevezést és azóta ez a szakintézmény a Mezőgazdasági Állomás nevet viseli. Ezt a jeles évfordulót ünnepelte pénteken a kollektíva és a nagyszámú meghívott vendég.
Az állomás történetére vonatkozó beszámoló részletesen ismertette azokat a feladatokat, amelyeket annak idején a munkaközösség elé tűztek ki, s azok az eltelt ötven év alatt gyakorlatilag semmit sem változtak. Továbbra is a mezőgazdaság minden ágának szakmai támogatása a fő céljuk. Ez alatt értendő a talaj minőségének elemzése és a tulajdonosnak adott szaktanácsok útján történő javítása. Az állomás laboratóriumában folyamatosan vizsgálják a vetőmagok minőségét, a kivitelre szánt termények megfelelőségét, figyelemmel kísérik az új típusú mezőgépek megjelenését és a mezőgazdáknál szorgalmazzák azok igénybevételét.
Hosszadalmas lenne felsorolni mindazokat a témaköröket, amelyek az állomás feladatköréhez tartoznak, különösen annak tükrében, hogy 1992 óta egy rendelet alapján tevékenységüket Csóka község területére is kiterjesztették.
Két évvel ezelőtt a mezőgazdasági állomás alapszabályában rögzítették, hogy teljes tevékenységük hat szakszolgálat által fejtik ki: a növénytermesztési, az állattenyésztési, a tanácsadói, az általános, valamint a fejlesztési és a minőség-ellenőrzési. A fentiekből – tévesen – esetleg arra lehetne következtetni, hogy egy nagy létszámú kollektíváról van szó. Pedig a zentai mezőgazdasági állomásnak napjainkban mindössze 14 dolgozója van, ám kétharmaduk egyetemi képesítéssel rendelkezik.
Az utóbbi két évben a munkafeltételek szempontjából jelentős előrelépés történt. Rendbe hozták és némileg átalakították az egyébként nem túl tágas ügyviteli helyiségeiket, megfelelően felszerelték a tanácsadásra szolgáló termüket, számítógépeket vásároltak és részben sikerült felújítaniuk a terepi munkájukat jelentős mértékben meghatározó, pontosabban segítő járműállományt is.
Legjelentősebb előrelépésre a laboratórium felszereltségében került sor. Az új, korszerű eszközök beszerezésével sikerült elérniük, hogy helyet kapjanak az akkreditált laboratóriumok szűk körében.
Az eddigi sikeres működés azonban újabb feladatoknak az alapja. Jelenleg arra törekednek, hogy a mezőgazdasági minisztérium támogatásával kialakíthassák saját mintaparcelláikat. Elképzelésük szerint ez akkor válna lehetővé, ha az állami tulajdonú szántóterület egy részét használatba vehetnék.
A mezőgazdasági állomás történetéhez tartozik Josip Češljar diavetítéssel egybekötött rövid előadása is. A szerény ünnepség színvonalát a Stevan Sremac Szülőföld Alapítvány két fellépése is emelte.
A jubileumi találkozás záróakkordjaként Nataša Ademi igazgatónő és Miloš Halgašev mérnök az eddig együttműködést nyugtázandó köszönőlevelet adott át a mezőgazdasági minisztérium, a tartományi mezőgazdasági titkárság, az újvidéki mezőgazdasági és kertészeti intézet, a Zemun Polje-i kukoricanemesítő intézet, az Újvidéki Egyetem mezőgazdasági fakultása, a zentai Mezőgazdaság Részvénytársaság, a zentai Žitopromet Részvénytársaság, a zentai gazdakör és a Horgosi Termelők Klubja képviselőjének, valamint Lidija Kanački szaktanácsadónak.