2024. július 18., csütörtök

Fizeti-e a lecsapolási járulékot?

Csókán kérdeztük a gazdákat

Balázs András: –A Rét mezőgazdasági birtokon dolgoztam 26 évet, de amikor már fizetés nem volt, ott kellett hagynom. Kevés földdel vergődünk, hét tehenet tartunk, de a tej ára nevetségesen alacsony. Nem tudom, mit képzelnek azok, akik 1200 dinárt kérnek lecsapolás címén, amiért semmit sem nyújtanak, amit pedig mi termelünk, azért alig fizetnek. Csak ha rákényszerítenek, akkor fizetünk. Ha kell, elmegyünk tüntetni is. Küzdeni kell a parasztok igazságtalan sanyargatása ellen!

Tóth Mihály: –Szárazsággal küszködünk, öntözni kellene, nem lecsapolni. Azokban a határrészekben, ahol esetleg szükség van lecsapolásra, a földtulajdonosoktól kérhetnek a munkálatokért pénzt. Aki ma takarmányt termeszt és azt jószághizlalásra fordítja, az veszteséggel zárta az évet. Hét-nyolc éve még tíz kocám volt, ma már csak kettő. Csak gabonaféléket termeszetek. Megalázó helyzetbe hoztak bennünket.

Szemerédi László: –Dolgoztam a Rét birtokon 14 évig, de a többi csókai vállalathoz hasonlóan azt is tönkretették. Mivel kevés földem van, dohánnyal és fűszerpaprikával vergődöm. Korábban többen vettek igénybe szolgáltatásokat, mentem szántani, de ebből egyre kevesebb van, aki műveltetni akarja a földjét, az végképp ráfizet a termelésre. Három száraz évünk volt, a bánáti földet nehéz művelni. Mit akarnak nekem lecsapolni, amikor a réti kanálisokban is kevés a víz. Felháborító, hogy mennyire elszemtelenedett az állam.

Sándor János: –Karácsonyi ajándéknak érkezett a lecsapolási járulék. Mérgemben bementem a csókai adóhivatalba, ahol még arról sem tudtak, hogy a 2008/2009-es évre fel vagyunk mentve a kataszteri jövedelem utáni adó fizetése alól. Jogtalannak tartom a követelést, de ha akarnék, akkor sem tudnék fizetni. Tavaly például nem kelt ki a paprikamag, utolérte a szárazság, a gyár követeli rajtam a mag árát. A lecsapolást nem tudjuk kifizetni, ha ezt odafent nem értik meg, vigyék a földem és gazdálkodják ki rajta, amit kérnek.