2024. november 24., vasárnap

Merre haladnak a haladók?

A Szerb Haladó Párt zentai alapszervezete bele szeretne szólni a község politikai életébe – Négy helyre számítanak a képviselő-testületben

Csipak Tibor

Amikor arról értesültünk, hogy megalakult a Jugoszlávia szétzúzásában szerbek, horvátok és bosnyákok egymásnak uszításával tevékeny szerepet vállaló, szélsőjobboldali manírokkal büszkélkedő Szerb Radikális Pártból kivált mérsékeltebb, politikájában európai irányultságot felmutatni próbáló Szerb Haladó Párt (SZHP), nem gondoltuk volna, hogy nem sokkal a párt életre hívása után egy majdnem színtiszta magyar közösségben – mint amilyen Zenta is – alapszervezet létesülhet, méghozzá többségében magyar párttagokkal.

– Kik és milyen politikai ambíciókkal alapították meg a zentai alapszervezetet? – kérdeztük Csipak Tibortól, a haladók helyi szóvivőjétől.
– Zentán a Szerb Radikális Pártnak nemhogy komolyabb, de semmiféle bázisa nem volt, értelemszerűen a Haladó Párt alapszervezetét sem a volt radikálisok alkotják. Nem mondhatjuk, hogy a volt szélsőjobboldali pártból kilépett mérsékeltebb elemek alkottak volna új csoportosulást. Az önkormányzattól a többi párthoz hasonlóan mi is kaptunk irodát a buszállomásnál.
– Milyen politikát képvisel helyi szinten a párt?
– A tavaszi választásokon fogunk első ízben megmérettetni, ki fog derülni, hogy milyen az ázsiója Zentán egy ilyen jobbközép pártnak. Emlékeztetni szeretnék mindenkit, hogy a nagy fölénnyel diadalmaskodó Fidesz is jobbközép párt, és az SZHP-vel rendszeresek a konzultációk.
A helyi közösségi választásokon már részt vettünk, és új pártként más pártokat megelőztünk, bár az alacsony részvételi arány miatt ezek az adatok nem mérvadóak. A tagságunk elég színes, magyarok és szerbek mellett romák, montenegróiak is vannak. Annak dacára, hogy a SZHP két vezéregyénisége a radikális pártban is vezető szerepet játszott – tudják ezt a magyarok is –, az alapszervezetben mégis elég sok a magyar.
– Hogyan tudja egyáltalán képviselni a vajdasági és ezen belül a zentai magyarság érdekeit a nevében is szerb és jobboldali beállítottságú belgrádi párt?
– Mielőtt beléptem a haladókhoz, elolvastam a párt programját, és feltűnt, hogy nincs kisebbségi tanács. Írtam a vezetőségnek, hogy új párttag szeretnék lenni, de kérem, hogy alakítsák meg a kisebbségi tanácsot is. Két hétre rá a főbizottság módosította a párt alapszabályzatát, és bekerült a kisebbségi tanács is, tehát a kisebbségügyi kérdésekkel is megfelelően kell foglalkozni. A kisebbségi tanácsnak magyar elnöke van dr.Puskás László egyetemi tanár személyében, aki a belgrádi orvosi egyetem anatómiaprofesszora. A kisebbségi tanácsnak én vagyok az egyik alelnöke, a csak magyar kérdésekkel foglalkozó kisebbségi bizottságnak pedig az elnöke. A tömbmagyarságban oda kell figyelni a kisebbségi kérdésekre. A párt 20 programcéljai között a negyedik helyen szerepel a kisebbségek kérdése Szerbiában. Egy párt sem kerülheti meg a kisebbségi kérdéseket, hiszen az ország minden ötödik lakosa valamelyik nemzeti kisebbséghez tartozik.
– Mennyi tagja van a zentai alapszervezetnek, és kik a vezetői?
– A SZHP zentai alapszervezetének elnöke Mickovszki Edit fodrásznő, a férje macedón, ő pedig magyar. Az elnökség 15 tagú, amelynek fele magyar. Nagy felhördülést váltott ki a többi párt körében, amikor az Újvidéki Televízióban elhangzott, hogy a zentai alapszervezetnek hatszáz tagja van. Létezik ez? Az adatok a valós helyzetet tükrözik. Szerintem a VMSZ mellett a legtöbb tagot számláló párt vagyunk. Sokan kiábrándultak az országot vezető pártokból, sok a hazugság, napról napra rosszabbul élünk, és ennek nyomán egyre nagyobb az összefogás azok között, akik változásokat akarnak alsó és felső szinten egyaránt.
– A közelgő választásokon mire számítanak a haladók?
– A Fehér könyv nevet viselő pártprogramból kiindulva elkészítettük a Zentára vonatkozó programot, sorba vettük a fontos területeket, készülünk a helyi választásokra. Sok a megoldásra váró feladat és a félbehagyott dolog, elhibázott privatizáció és beruházás. Legfontosabb a foglalkoztatás növelése. A rendszerváltás előtt negyven gazdasági szubjektum volt a községben, mára jószerével csak négy nagyobb vállalat maradt. A mezőgazdaságot is tönkretették. Sok a melléfogás Zentán, az inkubátorház nem működik, az ipari parkba nincsenek befektetők, a sportcsarnok nem jó helyen épül stb. A választási programunk azonban még csak ezután lesz publikus, és ebben minden kérdéssel részletesen foglalkozunk.
A Demokrata Párt kipofozta a legerősebb magyar pártot az önkormányzatból, ami megengedhetetlen. A VMSZ várhatóan 14 mandátumot fog megszerezni, az SZHP legtöbb négy helyre számíthat a képviselő-testületben, és együtt már vezethetnénk a községet – mondta Csipak Tibor, a SZHP helyi szervezetének egyik vezetője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás