Az ősszel már beszámoltunk róla, a zentai Ci-Fi Civil Központ és a Rozetta Kézművestársaság a magyarországi Dél-alföldi Regionális Társadalomtudományi Kutatási Egyesülettel és a Duna–Tisza Közi Népművészeti Egyesülettel közösen 120 ezer eurót nyert az Európai Unió Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Programjában. Az elmúlt hónapokban ennek jegyében aktív munka folyt; az eddigi történésekről és a további lépésekről a minap Zentán sajtótájékoztatón számoltak be.
Mint ismeretes, a Hagyomány és innováció elnevezésű program célja számba venni a térség kézműveseit, kiválasztani közülük azokat, akik a hagyomány megőrzése mellett hajlanak a termékfejlesztésre, és segíteni nekik az értékesítési háttér biztosításában.
A sajtótájékoztatón Nagy Abonyi Ágnes, a Rozetta Kézművestársaság elnöke elmondta, hogy létrehoztak egy egységes adatbázist, melybe Észak-Vajdaságból 62 kézművest vettek számba, és közülük kerül majd ki az a 10–12 kézműves, akinek a termékei fejlesztésen esnek át:
– Több szakmai megbeszélést tartottunk az elmúlt hónapokban, és ezeken jórészt feltérképeztük, kik szeretnének a program további részében részt venni, kik azok, akik hajlandóak arra, hogy az eladhatóság érdekében némi változtatást eszközöljenek a termékeiken, és kik akarják a kézművességet fő- vagy mellékállásként végezni.
Nagy Gábor, a magyarországi főpályázó szervezet elnöke a piacteremtés lehetőségeit érzékeltette:
– Egy közös dél-alföldi, vajdasági márkajegy kialakítása után a brandbe bekerülő továbbfejlesztett termékeket nemcsak hagyományos piacokon lehetne értékesíteni, hanem kézművesboltokban és a térség benzinkútjain is. Már tárgyalásokat kezdeményeztünk az érintett benzinkutakkal, és remélhetőleg sikerrel járunk ezzel kapcsolatban – mondta.
A szakember arról is beszámolt, hogy elkészült a projektum közös arculati kézikönyve, valamint egy marketing- és piackutatási stratégia, mely arról szól, hogyan lehet majd a programban részt vevő kézművesek termékeit eljuttatni a rájuk igényt tartó vásárlókhoz, valamint elkészült az a hálózatépítési stratégia, amely arra szolgál, hogy a kézművesek közvetlenül kapcsolatot teremthessenek egymással.
Molnár Gábor Ottó, a Rozetta Kézművestársaság tagja elmondta, hogy a zentai vásáron kézművesutca kialakításán dolgoznak:
– A szakmai találkozókon többen is utaltak arra, hogy viszonylag nehéz értékesíteni a minőségi kézművestermékeket, és felvetették azt az ötletet, hogy miért nem rendezünk olyan vásárt, ahol csak kézművestermékeket lehetne árusítani. Mi ezen a gondolaton módosítottunk egy kicsit, és habár az európai uniós projektum nem irányozza elő, felvettük a kapcsolatot a Zentai Kommunális Vállalattal, és arról tárgyaltunk velük, hogy a szokásos zentai vásáron egy kézművesutcát létesítünk, és ott csakis minőségi kézművestermékeket lehet majd árusítani. Ha minden jól megy, már a márciusi vásáron lesz kézművesutca. A kézművesek másik ötlete egy bolt volt, de egy ilyen üzlet működtetését a Rozetta nem tudja felvállalni, ezért a Zentai Idegenforgalmi Szervezethez fordultunk. Mint kiderült, egyelőre az idegenforgalmi szervezetben is akadályokba ütközik a kézművestermékek árusítása, de gondolkodunk a megoldásokon.
Zsoldos Ferenc, a Ci-Fi Civil Központ elnöke arról számolt be, hogy a szakmai találkozókon mindig elismert szakemberek adtak tanácsokat a kézműveseknek, és a márciusban tartandó ilyen jellegű találkozóra egy dél-amerikai szakember is eljön, aki az ottani kézművesekhez fűződő sikertörténetről fog előadást tartani:
A sajtótájékoztatón egy kisebb kiállítást láthattunk a magyarországi és az itteni kézművesek termékeiből.
A projekt tehát 120 ezer eurót nyert, de a teljes költségvetése 142 ezer euró. Szerb oldalról egy kisebb része realizálódik, 33 ezer euró támogatás és 6700 eurós önrész. A projektum 2011 szeptemberében zárul.