2024. július 18., csütörtök

Már készülnek az új tanévre

Csókán ősztől gyógyszerész- és környezetvédelmi technikus szak is nyílik

A csókai Vegyészeti- Élelmiszeripari Középiskola 1978-óta jelentős szerepet játszik a bánsági magyar nyelvű középfokú oktatásban. A magyar ajkú középiskolások Bánátban Csóka mellett, csak a szomszédos Törökkanizsán valamint Nagybecskereken tanulhatnak anyanyelvükön.

A diákok kedvelik a kémia kísérleteket (Gergely József felvétele)

A jelenlegi helyzetben a kisebb középiskolák kénytelenek már-már közelharcot vívni minden diákért. A kényszerhelyzetben gyakran egymás ellen dolgoznak, ezért végső ideje lenne meghatározni, hogy melyik községben milyen szak létesülhet. Az ésszerűsítésre azért is szükség lenne, mert az senkinek sem jó, ha két szomszédos községben egyforma szakok nyílnak. Az lenne a legkézenfekvőbb megoldás, ha mindenki maradna a saját kaptafájánál, és nem vennék el a középiskoláktól azokat a szakokat, amelyeket már hosszabb ideje sikerrel oktatnak, csak azért, hogy odaadják másik iskolának.

Csókán már kialakították a stratégiát a következő tanévre, már most tudják, mit fognak kínálni a pályaválasztó diákoknak. Két négyéves szak nyitását tervezik magyar és szerb nyelven, 30-30 tanulóval. A tartományi oktatási titkárság jóváhagyásával ipari gyógyszerész- és környezetvédelmi technikus szak nyílik. A hároméves élelmiszeripari szakra magyar és szerb nyelven egy 30 fős (10-10 élelmiszerkészítőt, hentest és péket) tagozat megnyitását tervezik. A középiskolában már évek óta nagy népszerűségnek örvend a férfi és női fodrász tagozat. Szeptemberben egy-egy harmincas létszámú magyar és szerb tannyelvű osztály kezdheti meg a munkát a helyi közösség támogatásával felújított és jól felszerelt iskolai fodrászatban.

Az intézmény igazgatója Török Tibor szerint nem bánja meg az, aki Csókára iratkozik, mert kiváló szakembereket képeznek. Az iskola diákjai szép sikerrel szerepelnek a különböző versenyeken. Tavaly pályázatok útján közel egymillió dinár támogatást szereztek. A tanárok a tanítás mellett a pályázatírásában is eredményesek.

Csókán sajnos a kollégiumi elhelyezés továbbra sem megoldott, pedig ezzel segíthetnék a szórványból érkező diákok anyanyelven történő továbbtanulását. A Móra Ferenc Művelődési Egyesület székházának emeletén elkészült ugyan a diákotthonnak szánt rész, és már a szobák többségét is berendezték, de a kollégium életre hívása még várat magára.

A középiskola három éve már az ISO 9001 Nemzetközi Minőségirányítási Rendszer szabványai és előírásai szerint működik. Az iskola Varga István és Kónya Sándor tanárok áldásos közreműködésével 1,4 millió forint támogatást nyert a Szülőföld Alaptól. A pénzt az ISO-csoport eszközeinek fejlesztésére és működtetésére fordítják. A rendszert magyar és szerb nyelven egyaránt fenntartják, a fordításokra pedig a tartományi kisebbségi titkárságtól rendszeresen igényelnek eszközöket. Elmondták, hogy a donáció a legjobb helyre került, mert folyamatos fejlesztik és szélesítik a minőségellenőrzési programot. A pénzből számítógépeket és egyéb felszerelést is vásárolnak. Három év elteltével komoly megmérettetés vár az iskolára, és ha ezen a vizsgán is sikeresen túljutnak, akkor az iskola újabb három évre kiérdemeli a Nemzetközi Minőségirányítási Rendszer tanúsítványát.