2024. július 18., csütörtök

A tüzet továbbadó csókaiak

Fennállásának 15. évét ünnepelte a Rákóczi férfikórus
(Fotó: Tóth Lívia)

Szombaton este ünnepelték meg Csókán a helybéli Rákóczi férfikórus fennállásának 15. évfordulóját. A rendezvénysorozat a délutáni órákban a templomkertben, a Nagyságos Fejedelem, II.Rákóczi Ferenc emléktáblájának a megkoszorúzásával kezdődött, majd a művelődési házban ünnepi műsorral köszöntötték a messze földön híres férfikórust.

Elsőként Kiss Tóth Erika, a helybéli Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület elnöke üdvözölte az egybegyűlteket és köszöntötte a kórus tagjait. Az egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy nemcsak ünnepelnek, hanem példát is mutatnak a jövő generációjának, hogy csak együtt tudjuk megerősíteni azt, hogy a magyar népdal milyen nagy hatalom lehet. Hogy a jövő nemzedék megértse s megtanulja annak fontosságát, hogy belső gazdagodásunkra szolgáljon.

– Elődeink is tudták ezt, és tradícióvá emelték a hagyományaink életre hívását mindennapjainkban – jegyezte meg az egyesület elnöke, s hozzáfűzte, hogy a férfikórus tagjai megtanulták, megértették Gustav Mahler cseh–osztrák zeneszerző, karmester üzenetét, miszerint a tradíció nem a hamu őrzése, hanem a tűz továbbadása, s mindenki, aki már hallotta őket, lelkesedéssel fogadta és adta tovább hírüket, és adja tovább velük együtt a tüzet – emelte ki a kórus munkássága kapcsán Kiss Tóth Erika.

Az ünnepségen többek közt jelen volt Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke is, aki szintén köszöntötte a Rákóczi férfikórus tagjait. Patrubány elmondta, hogy már volt alkalma hallani a kórus produkcióit, s ekkor elhatározta, hogy mindenfelé hirdetni fogja a férfikar érdemeit és erényeit. Hangsúlyozta, hogy a névválasztás kötelezi a kórus tagjait, ugyanis II.Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem személyében 1100 éves történelmünk talán legjelesebb, talán legnemesebb s legkiemelkedőbb személyét tisztelhetjük, akinek a legnagyobb érdeme az, hogy a szabadságharccal, amelyre feláldozta családi vagyonát, és ami miatt örökös száműzetés lett a sorsa, mégis kivívta, hogy a szatmári békével visszaállítsák Magyarország történelmi jogfolytonosságát.

– Amikor Torontál vármegye településén, Csókán egy nemes férfitársaság elhatározta, hogy dallal az ajkán növeli a maga jó kedélyét és környezetének jó érzését, és örömet szerez szerte a Kárpát-medencében a magyaroknak, akkor jó példaképet választott – jegyezte meg Patrubány, majd a férfikórus tagjainak és a Móra Ferenc Művelődési Egyesület elnökének átnyújtotta a Magyarok Világszövetségének lobogóját, s a kórust meghívta a Magyarok Világkongresszusára, amelyet az idén Budapesten és még néhány magyarországi településen rendeznek meg.

A rendezvényen Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség titkára és Neisz Péter, a Seprődi János Nemzetközi Kórusszövetség elnöke is köszöntötték a férfikórus tagjait.

A több mint háromórás ünnepség során a Móra Ferenc Művelődési Egyesület keretében működő népdalkórusokon és a csókai Szent Száva ME-n kívül többek közt felléptek még ádándi, sárréti, adai és adorjáni népdalkórusok is. A rendezvény résztvevői az ünnepségen megemlékeztek Bodor Anikóról és a férfikórus elhunyt tagjairól is.

Az ünnepség végén felszólalt Tóthné Szabó Mária, a Kézenfogva Testvéreinkkel Sárrétudvari Alapítvány kuratóriumának elnöke is, aki elmondta, hogy számára ez a nap különleges, mivel minden ideérkező vendég dalaival azt próbálta bebizonyítani, hogy mindannyian egy vérből valók vagyunk és magyar testvéreinket köszöntjük.

– Minden nemzet egyszeri és megismételhetetlen érték. Egy sajátos arc, Istennek csodálatos gondolata – jegyezte meg az alapítvány kuratóriumának az elnöke, s hangsúlyozta, hogy a magyaroknak az egyetemes emberiség iránti elkötelezettsége a saját magyarságunk megőrzése, kimunkálása és felmutatása, mert ez az a gazdagság, amit csak mi adhatunk. Tóthné Szabó Mária felidézte a férfikórushoz kapcsolódó emlékeit is, majd köszöntötte a csókai dalosokat, akiket megkért arra, hogy ezután is tegyenek meg mindent azért, hogy méltók legyenek névadójukhoz, mivel ez a név alázatra, szolgálatra, szeretetre kötelez, s úgy énekeljenek, mintha a nagyságos fejedelem is hallaná őket.