2024. szeptember 1., vasárnap

Kiállításra készülnek a bolyaisok

Rövidesen megkezdődnek a képzőművészeti felkészítő foglalkozások is
Az iskolai harmadikos diákjai munka közben (Fotó: Horváth Ágnes)

A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium keretében három évvel ezelőtt indították el a képzőművészeti technikus szakot, amelynek jelenleg hetven diája van. A jövő hétvégén kezdődnek meg a felkészítő foglalkozások az iskola iránt érdeklődő nyolcadikosok számára, március elsején pedig a zentai Művelődési Házban kiállítás nyílik a diákok legjobb munkáiból.

A képzőművészeti szakot mindenekelőtt azoknak a fiataloknak ajánlják, akik szeretik a képzőművészetet, sokat rajzolnak, ráadásul úgy érzik, tehetségük is van hozzá, magyarázta látogatásunkkor Balla Ákos, az intézmény rajz- és festészettanára.

– A legszerencsésebb talán az lenne, ha az iskola iránt érdeklődő fiatalok közül minél többen beiratkoznának a jövő hétvégén, március ötödikén kezdődő felvételi előkészítő foglalkozássorozatra, ugyanis ott nagyon rövid idő alatt kiderül, kinek érdemes foglalkoznia ezzel, és kinek nem. Akinek például nincs térlátása vagy színérzéke, esetleg nem érzékeli az arányokat, az ezen a pályán értelemszerűen nehezen boldogul. A felkészítőn a továbbtanulási lehetőségekről is tájékoztatjuk a diákokat, elmondjuk nekik, mihez kezdhetnek ennek a szakközépiskolának az elvégzésével. Az érdeklődők a diákjaink véleményét is kikérhetik, erre kiváló alkalmat kínál az a tanulóink munkáiból összeállított kiállítás, amely március elsejétől ötödikéig lesz látogatható a zentai Művelődési Ház kiállítótermében. A Bolyai Art címet viselő kiállításon a diákjaink fognak felügyelni, így ott az iskoláról is bátran lehet majd faggatni őket. Egészen biztosan nem fogják szépítgetni a dolgokat, ha jónak találják az intézményt, úgyis dicsérni fogják, ha meg nem, nem fogják véka alá rejteni a véleményüket. A kiállításra egyébként nemcsak a szakközépiskola iránt érdeklődőket várjuk, hanem minden olyan művészetkedvelőt is, aki kíváncsi a tanulóink munkáira – mondta Balla Ákos.

A Képzőművészeti Szakközépiskolában főleg a szaktantárgyakra helyezik a hangsúlyt. Már az első évben tanulnak művészettörténetet, rajzot, formaelméletet és szobrászatot is. Aztán az azt követő években festészettel, grafikával, falfestészettel és különféle technikákkal bővül a tantárgyak repertoárja. A gyakorlati tantárgyakhoz értelemszerűen megfelelő tantermek is társulnak. A Népkertben, a valamikori Pionírotthon földszintjén négy tantermet alakítottak ki erre a célra, amelyeknek folyamatosan bővül az eszköztára.

Látogatásunkkor néhány diákot is megszólaltattunk, arra voltunk kíváncsiak, miért választották ezt az iskolát, illetve elégedettek-e az oktatás színvonalával. A magyarcsernyei Csúcs Csilla azért választotta ezt a szakiskolát, mert mindig is vonzotta a rajzolás, a képzőművészet: –Már általános iskolás koromban sem a számítógép elé ültem le szabadidőmben, hanem sokkal szívesebben rajzolgattam, ezért nagyon megörültem, amikor meghallottam, hogy indul ez a szakközépiskola. Szeretek ide járni, érdekes a szak, a tanárok pedig nagyon tapasztaltak. Engem leginkább a festészet és a rajzolás vonz, ezért azokat az órákat szeretem a legjobban – hallottuk a harmadikos lánytól.

Az óbecsei Orcsik Ottó is tehetséget érzett magában a képzőművészethez, ezért választotta ezt az iskolát: –Többen is mondták, hogy próbálkozzam meg a felvételivel, mert biztosan sikerülni fog, és szerencsére így is lett. Hozzám legfőképpen a grafika és a rajz áll közel, épp ezért grafikus szeretnék lenni – magyarázta.

A kúlai Prekajac Ella és Petra ikertestvérek. Kezdetben csak Ella érdeklődött az iskola iránt, de a felkészítőn kiderült, Petrának is tehetsége van a rajzoláshoz: –Én mindig is nagyon szerettem rajzolni – mondta Ella. –Én viszont eleinte nem, de aztán megtetszett – vette át a szót Petra. –Az előkészítőt minden érdeklődőnek ajánljuk, mi már egyébként is nagyon sok embernek meséltünk az iskoláról, sőt arról is, milyen jó ez az itteni közösség – mesélték lelkesen a lányok.