Eszes Valéria bíró, az adai községi bíróság elnöke szerint nemcsak Adán, hanem az egész országban kevés a bíró. A parlamenti procedúra miatt éveket késik a bíróválasztás, a jelöltek pedig nem várnak, hanem keresnek más munkát. A bírók az ellenséges közhangulat miatt is lemondanak a tisztségükről.
A bírók száma csökken az egész országban – mondja. – A politikusok felelőtlen megjegyzéseket tesznek, alaptalanul bírálják a bíróságok ítéleteit és munkáját. Nagy részt a vezető személyek felelőtlen nyilatkozatainak köszönhető, hogy az igazságügyi dolgozókat ért fenyegetések gyilkosságokhoz vezettek. Biztos vagyok abban , hogy a tavalyi és az idei bírógyilkosság miatt a bírók országszerte tömegesen fogják kérni személyes kérelem alapján a leváltásukat.
Az adai községi bíróságon már évek óta gondot okoz a bíróhiány. A két bíró mellé a legfelsőbb bíróság végzése alapján Szabadkáról érkezett egy kisegítő bíró, Nagybali József. A bíróság elnökétől megtudtuk, hogy a felgyülemlett vizsgálati tárgyak és a háromtagú bírói tanács megalakítása miatt a legfelsőbb bíróság elnöke kinevezett még egy kisegítő bírót a büntetőjogi területre is. Ezt a feladatot a zentai bíróság elnöke, Híres Iván vállalta el heti két alkalommal hat hónapos időszakra. Az igazságügyi minisztérium által meghozott szisztematizáció hat bíró alkalmazását írja elő az adai bíróságon. Eszes Valéria szerint négy is elegendő lenne, ugyanis csökkent a bíróság hatásköre: a telekkönyv átkerült a kataszteri hivatalba, a fiatal korúak elleni büntetőeljárásokat a kerületi bíróság végzi.
Eszes Valéria, a bíróság elnöke (Csincsik Zsolt felvétele)
A múltban érték fenyegetések és támadások a községi bírókat és a bíróság dolgozóit, tudtuk meg Eszes Valériától. Manapság csak a biztonsági szolgálat kíséretében mehetnek be az ügyfelek az irodákba. Korábban megtörtént, hogy az ügyfél az irodában megfenyegette és lekiabálta a bíróság dolgozóját, valamint mankóval hadonászott a bíróság elnöke előtt. A problémás ügyfeleket újabban a biztonsági szolgálat csak akkor engedi be az épületbe, ha van bírósági idézésük. A tárgyaláson a bíró védelmére jelen van a biztonsági ember is. A veszélyesebb személyeket megmotozzák, lőfegyvert még nem találtak, de bicskát, rúgós kést és láncokat már igen. Ezeket megőrzésre elveszik, majd az ügyfél távozásakor visszaadják. A hódsági bírógyilkosság óta minisztériumi rendelet kötelezi a bíróságokat biztonsági szolgálati állások betöltésére. A niši börtönben megszervezik a biztonsági emberek kiképzését, amelyet az adai bíróságról egy biztonsági őr már elvégzett. Emellett ellátják a bíróságokat kézi fémdetektorokkal, illetve kötelezik őket, hogy minden nap tájékoztassák a rendőrséget, hogy történt-e fenyegetés vagy rendbontás.
A bírósági ülnökök nélkülözhetetlenek az ítélkezésnél (Csincsik Zsolt felvétele)
– Ha olyan tárgyalás várható, amelyen lehet számítani rendbontásra, akkor szólnunk kell a rendőrségnek. Az utóbbi időben, az engem ért támadást, illetve a Nagybali József bírót ért fenyegetést leszámítva negatív jelentést adtunk le a rendőrségnek. Azt a személyt, aki ezt elkövette, behívták beszélgetésre a rendőrségre, ahol megígérte, hogy többet nem fog ilyet csinálni – közölte Eszes Valéria.
Az igazságügyi minisztérium nem régen tíz, új bírósági ülnököt nevezett ki pályázat alapján a községi bíróságra, miután tavaly júliusban lejárt a régiek ötéves mandátuma. A bírósági ülnökök nélkülözhetetlenek az ítélkezésnél. A bíróság elnöke elpanaszolta, hogy csak nagy nehezen sikerült elegendő ülnököt találni, mivel bonyolultabbá és költségesebbé vált a jelölés.