2024. november 26., kedd

Farsangi felvonulással kezdtek

A közelmúltban székházhoz jutott és újraéledt a törökfalui Százszorszép polgárok társulása
A farsangolók a csoportvezetőkkel és az elnökkel


Hosszú idő után újra megszervezték a télűző farsangi felvonulást és ünnepséget Törökfaluban. A hétvégén a Százszorszép hagyományápoló csoportjához tartozó gyerekek vonultak fel hangoskodva és verset mondva a falu utcáin Utasi Andrea és Gere Zsuzsanna csoportvezetőkkel, majd a szervezet székházában bemutatták a Didergő királyfi című színdarabot a szülőknek és a falubelieknek.

Gere Tünde, a Százszorszép elnöke

A színdarabot zenés farsangi mulatság követte, amelyen fánkkal és teával vendégelték meg a részvevőket. A helyszínen ugyanakkor bemutatták a gyerekek által a múlt héten papírpépből készített maszkokat is.

A Százszorszép polgárok társulása 2005-től hároméves kényszerpihenőre kényszerült, de a múlt év decemberében újraindult a munka a civil szervezetben, miután a VMSZ támogatásával Törökfalu központjában székházat vásároltak. A szervezet tagsága tizenegy felnőttből és negyvenöt gyerekből áll. Az utóbbiak számára hagyományápoló csoport és tánc- alakult. Gere Tünde elnök elmondta, a Százszorszép polgárok társulása 2001 márciusában azzal a céllal alakult meg, hogy a faluban megszervezze a művelődési életet, illetve a közösség érdeklődésére számot tartó szórakoztató és ismeretterjesztő rendezvényeket.

– Az elmúlt pár évben sok mindenen mentünk keresztül, nem volt megfelelő termünk, ahol a szervezői munkát és egyéb dolgainkat le tudtuk volna bonyolítani, mégis öt évig folyamatosan működtünk önellátóként, illetve abból a támogatásból, amit a helybeli emberek és a környező vállalatok, önkormányzatok biztosítottak számunkra – mondta Gere Tünde, a Százszorszép elnöke. – A 2005 és 2008 közötti időszakban kényszerpihenőre vonultunk, mivel különböző okokból megfogyatkozott a tagságunk, illetve megfelelő helyiség híján nem tudtuk gyűléseket, a gyerekeknek pedig próbákat tartani. A múlt év tavaszán kapcsolatba kerültünk a VMSZ csúcsvezetésével, ösztönzésükre és támogatásukra újraélesztettük a szervezetet. A nyáron hagyományápoló alkotótábort szerveztünk a Török-tanyán. A visszajelzések alapján sikerült a rendezvény, amelyen kézműves-foglalkozásokon vehettek részt a gyerekek és a felnőttek is, valamint főzőversenyt rendeztünk a szép számban megjelent környékbeli polgármesterek és önkormányzati tisztségviselők számára. Ezt követően a Százszorszép támogatást kapott a VMSZ-től épület vásárlására. December 17-én nyitottuk meg az új közösségi házat Törökfaluban, ahol a Százszorszép két csoportja működik, a hagyományápolók és a versenytáncosok. A felnőtt tagságunk megfogyatkozott, tizenegy tagunk van. A gyerekek nagy érdeklődéssel kezdték a munkát, húsz tagja van a hagyományápoló csoportnak, és harmincöt a tánccsoportnak. A két csoport külön-külön működik és nagyon kevés azoknak a száma, aki mindkettőben szerepelnek. Utasi Andrea és Gere Zsuzsanna vezeti a hagyományápoló csoportot, amely kézművességgel, illetve néptánccal és népzenével is foglalkozik. A tánccsoportot a topolyai Nagy Zoltán tánctanár irányítja, aki hipp-hoppot, latin-amerikai és sztenderd táncokat tanít a gyerekeknek.

A törökfalui civil szervezetben józanul tervezték meg az évi programot, szétválasztva a felnőtt és a gyermek programokat. Gere Tünde közölte, hogy felnőttek részére az igényeknek megfelelő mezőgazdasági, egészségügyi, kulturális témájú eladásokat és rendezvényeket szerveznek. A gyerekek számára pedig az évszakokhoz és az ünnepekhez kötődő rendezvényeket. Februárban farsangi mulatságot tartottak, márciusban a húsvétra készülnek, és különböző technikájú tojásfestést tanulnak, majd a munkákból kiállítást is rendeznek. Ezt követi az anyáknapi ünnepség, majd az iskolai évzáró a nyolcadikosok számára, a nyári hagyományápoló alkotóműhely, illetve augusztusban vendégszerepléseket terveznek a szomszédos településeken. Ősszel ajándékot és műsort készítenek az idősek számára, a téli hónapok pedig a Mikulás, a Luca-nap, a karácsony és a betlehemezés jegyében telnek majd.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás