A nagykikindai rendőrparancsnoksághoz tartozó hat községben a bűnügyi statisztika szerint javult a közbiztonság, kevesebb a közúti baleset. Ezen a téren az Észak-Bánáti Körzet a legjobbak közé tartozik Szerbiában, emelte ki Dragan Jović osztályvezető a sajtónak tett nyilatkozatában.
A bűnüldöző szervek a megelőzésre fektetik a hangsúlyt, hogy minél kevesebb legyen a polgárok által bejelentett bűncselekmények, a közrend elleni vétségek és a közlekedési balesetek száma. A megelőzésre tett erőfeszítések eredményeként a közbiztonság stabil, a polgárok által bejelentett bűncselekmények száma tíz százalékkal csökkent. A bűnesetek felderítésében továbbra is élen jár a körzet 70 százalékos eredményességgel. A tavalyi országos átlag 58 százalék volt. A bűncselekmények eredményes felderítésének, a bűnözés visszaszorításának köszönhetően a polgárok egyre nagyobb bizalommal vannak a rendőrség iránt.
– A gazdasági bűncselekmények felderítésére fokozott hangsúlyt fektetünk, mivel ezen a téren az utóbbi időben több mint tíz százalékos növekedés tapasztalható, míg a szabálysértések terén folytatódott a korábbi tendencia, tavaly ötödével kevesebb szabálysértés történt. Külön ki kell emelni, hogy nem voltak nemzeti alapon történő kilengések, szabálysértések és negyedével csökkent a kiskorú elkövetők száma – hangsúlyozta Jović.
– Az elmúlt két esztendőben fokoztuk az aktivitásunkat az iskolákban és többet foglalkoztunk a fiatalokkal, felhívtuk az ifjúság figyelmét az alkoholizmus és a kábítószer fogyasztás káros következményeire. A közlekedésben részvevő gyerekek biztonsága érdekében is fontos felvilágosító munkát végeztünk. Mindezek az erőfeszítések lassan meghozzák gyümölcsüket, kevesebb a szabálysértés és a közúti balesetben sérült gyermek. Tavaly még az új közlekedésbiztonsági törvény életbe lépése előtt balesetmegelőző akciókat szerveztünk, mivel mi magunk sem voltunk megelégedve az eredményekkel. Azon ritka körzetek közé tartozunk, amelyekben jelentősen, 15 százalékkal sikerült csökkenteni a közúti balesetek számát. Még jelentősebb az eredmény, ha tudjuk, hogy a balesetben elhunytak és súlyosan sérültek száma gyakorlatilag megfeleződött. A javuló tendencia idén is folytatódott, az év két első hónapjában 55 százalékkal kevesebb volt a közlekedési baleset, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A szigorúbb előírások és a megelőzésbe fektetett munka meghozta eredményét, de a közlekedés részvevői is elővigyázatosabbak
Az utóbbi években a február állt a feketekrónika élén, ebben a hónapban történt a legtöbb bűncselekmény. Tavaly február volt a legrosszabb hónap, rövid idő leforgása alatt körzetünkben öt gyilkosság történt. Négy esetben az elkövetőket két nap alatt kézre kerítettük, míg az ötödik gyilkosságon egész évben dolgoztunk, de ezt is megoldottuk. Féltünk az idei februártól, hogy mi fog következni, szerencsére viszonylag békés hónap volt, de azért történt egy gyilkossági kísérlet. Az operatív munkában nem ismerünk fáradságot, fokoztuk az alkoholos italokat is kimérő szórakozó helyek ellenőrzését, mivel az ittasság nagyon gyakran vezet nem kívánatos eseményekhez – emelte ki az osztályvezető.
– Az elért eredményekhez képest a káderellátottság és a műszaki felszereltség tekintetében nem tudtunk jelentősebb előrelépést tenni. Az elmúlt két év során a takarékossági intézkedések miatt nem állt módunkban új embereket alkalmazni. Másrészt viszont a rendelkezésre álló káderállomány összetétele, képzettsége nem a legmegfelelőbb. Több képzett, főiskolát és egyetemet végzett szakemberre lenne szükség. Nincs elég tapasztalt káderünk, mivel az emberállomány zöme fiatal. A felszerelésünk egy részét is már fel kellene újítani, de egyelőre nincs mód újabb beruházásokra. Szerencsére jó kapcsolatokat ápolunk az önkormányzatokkal és segítik a munkánkat, minden rendőrállomás kap támogatást helyi szinten. Körzetünk hat községének mindegyike megígérte, hogy a rendőrség céljaira beszerez egy-egy terepjáró gépkocsit, ami nagy segítséget jelentene a munkánkban. Térfigyelő kamerák felszerelése is aktuális, e megelőző intézkedésekkel javítani lehet a közlekedésbiztonságon is. Több község összefogásával tavaly új telefonközpontot kaptunk, amit önerőből nem tudtunk volna beszerezni – mondta Jović.
A körzeti parancsnokság korábban nagyobb arányban tükrözte a lakosság nemzeti összetételét, de az elmúlt két évtized történései nyomán a kisebbségek soraiból kevesebben választották a rendőri pályát.
– Évekig dolgoztam a zentai rendőrségen, ahol több munkatársam is magyar volt. Manapság a helyzet másként fest, csökkent a magyar kisebbség aránya az állományban. Remélem, hogy a kidolgozott akciók eredménnyel járnak, máris be tudok róla számolni, hogy a tavaly meghirdetett kurzusokra a magyar kisebbség soraiból is több fiatalember és lány jelentkezett. A rendőrség kötelékében dolgozók részére magyar és cigány nyelvoktatást vezettünk be, hogy jobban megismerjék a kultúrájukat, szokásaikat és szót tudjanak érteni a helyi lakossággal. Ha van rá lehetőség, igyekszünk a rendőrállomásokon vezető beosztásban is a kisebbségi közösségekhez tartozó személyeket alkalmazni, mint ahogyan Magyarkanizsán is – mondta Dragan Jović.