2024. július 17., szerda

A szarmata örökséget kutatta a vajdasági díjazott

Ágó Krisztina és Kormányos Róbert a közönség soraiban (fotó: Mihájlovits Klára)


Budapesti tudósítónktól

A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium egyik diákja, Ágó Krisztina és felkészítő tanára, Kormányos Róbert is jutalmat kapott a Természet Világa folyóirat idei diákpályázatán. A rendezvény díjkiosztó ünnepségét szombaton tartották meg Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia székházában.

A díjátadó ünnepség résztvevőit Patkós András fizikus akadémikus a szerkesztőbizottság képviseletében üdvözölte, s arra figyelmeztette az egybegyűlteket: a jelenlévők első lépésüket tették meg afelé, hogy a történelmet időben és térben átfogó tudományos közösség tagjaivá váljanak.

Az 1869-ben alapított Természet Világa tudományos ismeretterjesztéssel foglalkozó folyóirat, amely az idén 20. alkalommal hirdetett eredményt a Természet-Tudomány Diákpályázat résztvevői között. Az elmúlt két évtized alatt mintegy ötezer fiatal küldte be pályaművét, s ezernél is többük írását jelentette meg a folyóirat.

A szerkesztőség két főkategóriában (Önálló kutatások, elméleti összegzések és Természettudományos múltunk felkutatása), valamint több kisebb kategóriában várja a középiskolások esszéjellegű pályamunkáit, amelyeket aztán rangos összetételű, az egyes területek szakértőiből álló bírálóbizottságok értékelnek. A pályázatra beküldött dolgozatokban a diákok valamely tudományterület vagy tudós, esemény, személy újszerű megközelítését mutatják be. „Tudományos értelemben a pályamunkának nagyon korrektnek kell lennie, ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy az esszék ne a tudomány nyelvén íródjanak, hanem úgy, hogy annak tartalmát egy laikus is megértse. A tudományos ismeretterjesztés a legfontosabb kritériuma a versenynek” – mondta el megkeresésünkre Kormányos Róbert. A Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tanárát a Természet Világa felkészítő tanári tevékenységéért díjazta.

Tanítványa, Ágó Krisztina idén már elsőéves az Újvidéki Egyetem Természettudományi-Matematikai Karán, de a pályázati kiírásoknak megfelelően tavaly, még gimnazistaként versenybe szállhatott – a pályázatokat ugyanis minden év októberében zárják, s azonnal kiírják a következő évi megmérettetést. 2010-ben Ágó Krisztina a legjobb eredményt elért lánynak járó Hargittai-díjat nyerte meg, idén pedig a Természettudományos múltunk felkutatása kategóriában nyert második helyet A szarmata nép hagyatéka a Vajdaságban címet viselő munkájával. „A szarmata nép vajdasági vonatkozásait kutattam, az itteni ásatásokról írtam, s részletesebben tárgyaltam egy Szabadkához közeli lelőhelyet. Bemutattam a szarmaták hagyományait, szokásait, életmódját. Emellett a Szabadkához közeli feltárás leletanyagát is elemeztem” – mondta érdeklődésünkre a szabadkai születésű díjazott, aki egyáltalán nem tartja nehéznek egy tudományos ismeretterjesztő munka megírását. „Élvezni kell, kutatni, csinálni” – magyarázta a díj megszerzésének titkát Ágó Krisztina, aki jutalmát kategóriája zsűrielnökétől, dr. Gazda Istvántól, a Magyar Tudománytörténeti Intézet igazgatójától vette át.