2024. július 16., kedd

A választásokig minden termelőre szükség lesz

Területalapú támogatásként a bejegyzett gazdaságok előlegben hektáronként 2000–2500 dinárban részesülnek, és újdonságként bevezetik a mennyiség utáni premizálást is – Magvető élőújság-soroz
A Szőke Tisza Művelődési Egyesület vegyeskórusa (fotó: Ótos András)

– A Magvető szerkesztősége élőújság-sorozatunk keretében körbejárja Vajdaságot, hogy véleményt cseréljünk gazdáinkkal, hogy a helyszínen értesüljünk gondjaikról, és ha tudunk, segítségükre legyünk. Nem titkolt szándékunk az sem, hogy népszerűsítsük a Magvetőt, és termelőinket előfizetőkké és olvasókká tegyük – mondta Varjú Márta, a Magyar Szó megbízott főszerkesztője péntek este Adorjánon. Kókai Péter, a Magyar Szó marketingfelelőse ismertette nyereményjátékunkat, amelynek ajándékait április 13-án sorsoljuk ki előfizetőink között.

– A gazdákat az érdekli, hogy munkájuk eredményét miként tudják értékesíteni, milyen jövő vár rájuk, és hogy kistermelőkként miként tudnak fennmaradni. Ezek és az ehhez hasonló témák, amelyekkel újságunk foglalkozik – mondta Varga Attila, a Magvető szerkesztője. Mindannyiunk érdekében meg kell tartani a kisgazdaságokat, mert éppen ezek tudják enyhíteni a válságot és a munkanélküliséget. Választások előtt állunk, és úgy tűnik, a kistermelők számára is megnyílik az államkassza, de sajnos még most sem tudjuk, milyen lesz az idei támogatási rendszer, mondta.

Fremond Árpád, a VMSZ köztársasági képviselője is megerősítette, sajnos a köztársasági kormány mezőgazdasági bizottságának tagjai sem rendelkeznek elegendő információval, mert a minisztérium még puhatolózik, most hívja be a parasztegyesületeket, és mérlegelik, melyik az a legkisebb tétel, amellyel megelégedne a paraszttársadalom.

– Meglátásom szerint a területalapú támogatást hiba lenne eltörölni, inkább bővíteni kellene és kiterjeszteni azokra is, akik nem főállásban művelik a földet, és nem a mezőgazdasági nyugdíjalapba fizetnek be. A választások előtt minden termelőre szükség lesz, ezért a köztársasági kormány mindenképp változtatni fog a támogatási rendszeren. Annyit lehet hallani – mondta Fremond –, hogy területalapú támogatásként minden bejegyzett termelő előlegben hektáronként 2000–2500 dinárban részesül, és újdonságként bevezetik a mennyiség utáni premizálást is. Így az átadott ipari növények után kilónként 3–5 dinár, a kukorica, a búza esetében 1–2 dináros támogatást osztanak ki.

Az élőújság vendége volt még Sági Ágoston újvidéki üzletember, a Metron Kft. igazgatója is. A vállalat a terményátvevő állomásokon használt nedvességmérő készülékek forgalmazásával, kalibrálásával foglalkozik, és a mezőgazdasági minisztériumnál egyedüliként szerzett engedélyt a szóban forgó készülékek ellenőrzésére. Újdonságnak számít, mondta Sági, hogy a jövő év végéig maradhatnak forgalomban a hordozható nedvességmérők, ezután minden felvásárlóállomás új készülék beszerzésére kényszerül.

A helyi gazdák felszólalásából kiderült, hogy a csődeljárás alatt álló magyarkanizsai malom számlája immár száz napja zárolva van, és egyes termelők raktáron hagyott búzájukat sem tudják megfizettetni. Az élőújságon Szalkai Nemes Valéria, Magyarkanizsa község mezőgazdasági megbízottja elmondta, az önkormányzat mindent megtesz, hogy sarokba szorítsa a malom tulajdonosát, és hogy pénzükhöz jussanak a termelők, és azok is, akik kiadott földjeik bérleti díját búzában helyezték le.

Az est keretében a helybeliek művelődési műsorral is jeleskedtek. Fellépett az Adorján ME vegyeskórusa, a művelődési egyesület Mazsorett tánccsoportja és a Szőke Tisza ME vegyeskórusa.