A törökkanizsai községben és a vonzásköréhez tartozó településeken igény van a számítógépes képzésre, hiszen egyre több munkahely betöltésének előfeltétele a számítógép-kezelés ismerete. Törökkanizsa községben a vajdasági átlagnál magasabb a munkanélküliek száma.
A magyarországi Szülőföld Alap számítógépek vásárlására és tanfolyamok szervezésére kiírt pályázatára a törökkanizsai községből a Dositej Obradović Középiskola és a Gimnázium jelentkezett. Mindkét oktatási intézmény 2-2 millió forintos, azaz 7,5-7,5 ezer eurós támogatást nyert. A pályázati kiírással összhangban a pénzt a felnőttek komputerkezelői képzésére és az ehhez szükséges számítógépes felszerelés beszerzésére fordítható.
A Gimnáziumban folyó képzés két ütemben valósul meg: először a számítógépes alapismereteket oktatják, a második fázisban pedig már haladó szintű képzést szerveznek. A tanfolyamokat befejezők remélhetőleg nagyobb eséllyel pályázhatnak új munkahelyek betöltésére.
– A képzéssel egyrészt csökkenthető a munkanélküliek száma, másrészt, tekintettel a növekvő szakmai elvárásokra, a tanfolyamokat sikerrel befejezők megtarthatják a munkahelyüket – hangsúlyozta Pópity Egon, a községi tanács oktatási felelőse. – A másik projektummal ugyancsak a felnőttképzés keretében a Dositej Obradović Középiskolában lehetőség lesz a szakképesítéssel nem rendelkező munkanélküliek hiányszakmákra való átképzésre. A csoportok kialakítása a jelentkezők igényei és az adott lehetőségek szerint történik. A tervezett számítógépvásárlás lehetőséget biztosít olyan oktatószoftverek alkalmazására, amelyek segítségével a részvevők különféle szituációkban alkalmazhatják a megszerzett szaktudást, annak a gyakorlat hiányából fakadó veszélye nélkül. Az oktatómunkát az iskola szakemberei, szakoktatói vállalták, a régióban egységesített és előre kidolgozott temák, modulok szerint, egységesített óraszámmal.
Mindkét projektum megírásában, illetve megvalósításában a Vajdasági Fejlesztési Háló törökkanizsai irodája, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség községi szervezete segédkezett, míg a projektumok koordinátora Jerasz Anton informatika szakos tanár, a helyi közösség tanácsának tagja.
A Szülőföld Alap támogatása mindenképpen óriási segítség a munkát keresők számára, valamint azok részére, akik hiányszakmákat szeretnének elsajátítani, vagy számítógépes tudásukat szeretnék tökéletesíteni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy idővel az átképzett munkanélküliek 87 százaléka el tud helyezkedni.