2024. július 17., szerda

Zentai diáksiker Cambridge-ben

Piri Annamária matematika-tanárnőjével, Csikós Pajor Gizellával

A közelmúltban a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium egyik végzős diákja, Piri Annamária a szerbiai matematikacsapat tagjaként különdíjat nyert az I. női matematikai olimpián, amelyet Cambridge-ben, a legendás angol egyetemi városban szerveztek meg. A versenyen 15 európai ország, az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia és Indonézia csapata vett részt. Annamária elmesélte, hogy az olimpiai megmérettetés előtt, az év elején megrendezett belgrádi válogatóverseny legjobbjaként lett a csapat tagja. Ezt követően a hétvégeken megrendezett matematikai táborokban készítették fel őket a versenyre.

– Nekem egy kicsit nehezebb volt, mint a többieknek, mivel szerb nyelven folytak ezek a foglalkozások, s mivel a feladatokat magamban le kellett fordítani magyarra, egy kis fáziseltolódással tudtam bekapcsolódni a munkába, de a szervezők mindenben segítettek, ezért nem volt semmilyen probléma – mesélt az „edzőtáborozásról” a fiatal matematikus. – Az olimpián egyébként geometria-, analízis-, kombinatorika-, függvényes és logikai feladatokat kellett a résztvevőknek megoldaniuk.

– Volt egy-két kombinatorikai, valamilyen tételek alapján megoldható feladat is, amiket a mezőnyből senki sem oldott meg, s a teljes pontszámnak csak a kis százalékát érték el azok is, akik belevágtak ezekbe a példákba, de ők sem jutottak el a végeredményig – érzékeltette a megmérettetés nehézségét a zentai tehetséggondozó gimnázium diákja. A versenyeken kívül természetesen különböző közös programokat is szerveztek az olimpia résztvevői számára – mesélte Annamária. Elmondta, hogy volt alkalmuk sportolásra is. Előadásokon vettek részt, szerveztek egy olyan táncestet, amelyen skót táncokat roptak, ezenkívül ellátogattak a Bletchley Parkba is, ahol a II. világháborúban a németek kódjait törték fel rendkívül sikeresen, és csónakáztak is az egyik folyón.

– A szervezés fenomenális volt, mindent rendesen megszerveztek, és nagyon magasra rakták a lécet a következő olimpiát szervező ország előtt – mesélte a diáklány, akitől megtudtuk azt is, hogy sokan csodálkoztak azon, hogy országát kivételesen nem egy, hanem egyszerre két iskola is képviselte, mivel ez idáig Szerbiát állandóan a belgrádi matematikai gimnázium diákjai képviselték a nagyszabású nemzetközi versenyeken.

Annamária elmondta azt is, hogy az olimpián a legnagyobb élmény az volt, hogy sok matematikával foglalkozó és a matematikatudományt szerető lánnyal találkozhatott és ismerkedhetett meg, matematikával ugyanis inkább a férfiak foglalkoznak.

– Szerintem másmilyen a nők és másmilyen a férfiak gondolkodása, ők inkább ilyen beállítottságúak – jegyezte meg Annamária, akitől megtudtuk, hogy érettségi után a Belgrádi Matematikai Egyetemen szándékozik folytatni a tanulmányait, mivel a környező országokhoz képest is a legerősebb egyetemnek számít.

A diáklány természetesen nagyon megörült a különdíjnak, s megjegyezte, hogy nagyon boldog volt, és mosolygott, amikor a díjkiosztón meghallotta, hogy különdíjjal jutalmazták, ellentétben azokkal, akik a dobogósok lettek, de el sem mosolyodtak, hanem komoly ábrázattal vették át az érmeket.

– Olyan érzésem volt, mintha nem is örülnének az eredményüknek, számomra nagyon furcsa volt ez – jegyezte meg Annamária, akin kívül országunkat még három belgrádi diák képviselte, akik bronzéremmel térhettek haza a megmérettetésről.