2024. július 17., szerda

A legendás világutazóra emlékeztek

Zentán ( is ) sikeres volt a múzeumok éjszakája
Szombaton a Tisza-parti városban több százan látogattak el a múzeumok éjszakája elnevezésű rendezvénysorozatra. A becslések szerint a Városi Múzeumban megrendezett történésekre több mint kétszázan voltak kíváncsiak, s este 8 és10 óra között mintegy 300-an látogattak el a Zentai csata emlékkilátóba is, ahol megtekinthették az itt kiállított tárgyakat és a városháza toronyban lévő kilátó tornácáról megcsodálhatták a város éjszakai látképét is. A múzeumok éjszakájának központi rendezvényeként a Székely Tibor születésének 100. évfordulója alkalmából megnyitott, s a legendás vajdasági magyar világutazó hagyatékát bemutató kiállítást tekinthették meg a zentaiak. A kiállítás megnyitóján az egybegyűlteket Székely Erzsébet, a világutazó özvegye köszöntötte.

– A boldogság nem más, mint egyensúly a vágy és a megvalósítás között – idézte fel Erzsébet asszony a férjének, Brazília őserdeiben című könyvében található gondolatát, s egyben megjegyezte, hogy ma végtelenül boldog, mivel megvalósult a férjének a vágya, megnyílt a néprajzi hagyatékát bemutató kiállítás. Székely Erzsébet kiemelte, hogy ennél nagyobb öröm az lesz számára, ha azért jönnek össze valahol Zentán, hogy megnyissák Székely Tibor hagyatéknak az állandó kiállítását. A világutazó özvegye ezt követően arra kérte a jelenlévőket, hogy egy kicsit Székely Tibor szemével is nézzék a tárlatot, mivel számára ez egy szimbólum volt, azoknak az embereknek a jelképei, akiket valahol, valamely távoli országban meglátogatott és valamiféle kapcsolat, barátság alakult ki közöttük.
– Legszívesebben mindenkit magával hozott volna, de mivel ezt nem tehette, ezért elhozta az itt kiállított tárgyakat – mesélte Erzsébet asszony, s elmondta azt is, hogy ezek a tárgyak olykor emlékeztették őt bizonyos találkozásokra, máskor pedig csak megerősítették benne azt az érzést, hogy a világ különböző tájain élő emberek alapvető tulajdonságaikban mennyire hasonlítanak egymásra. Nincsenek primitív és tudós nemzetek, csak mások az életkörülményeik. Továbbá arra is megkérte az egybegyűlteket, hogy próbálják meg úgy nézni a tárgyakat, hogy lássák bennük az embert, aki boldog volt, hogy valami szépet, hasznosat alkotott, de egyben, miközben a zentaiak végigjárják a kiállítást, gondoljanak Székely Tiborra is, aki volt, aki az ingét adta oda az egyik ilyen tárgyért cserébe, de megtörtént az is, hogy az ebédjéről mondott le azért, hogy megvehessen egy értékesebb darabot. Beszédének végén kiemelte, hogy az a meggyőződése, hogy a világutazó hagyatéka a legjobb kezekbe került, s férje is, valahol az égi hazában boldogan mosolyog. A június végéig megtekinthető kiállítás keretében a 624 műtárgyat tartalmazó hagyatékból 171-et állítottak ki a múzeum képtárában. A kiállítási tárgyakat a világutazó által meglátogatott kontinensek szerint csoportosították s a különböző egzotikus országokból származó kalapokon, használati tárgyakon, álarcokon kívül Székely Tibornak az útjai során készített fotói és személyes tárgyai is megtekinthetőek. A válogatás rendezője Burány Katalin volt.
A szombati rendezvénysorozat a zEtna Könyvkiadó holdudvarához tartozó irodalmároknak, vetítéssel egybekötött irodalmi estjével ért véget. Az Éjszakai vetítés fél tucat zEtna-szerző szövegzongora-kíséretével c. esten Beszédes István, Danyi Zoltán, Sinkovits Péter, Szabó Palócz Attila, Szögi Csaba és Verebes Ernő olvasta fel irodalmi alkotásait.