2024. július 17., szerda

A zentai atlétika 130 éve könyvben

Táborosi László a zentai atlétikáról szóló könyvvel

A közelmúltban emlékeztek meg a Zentai Atlétikai Klub 130 éves fennállásáról, s a jubileum alkalmából jelent meg Táborosi László zentai sportkutatónak a sportág történetét bemutató, 130 éves a zentai atlétika című könyve.

– A kezdetet 1882. június 4-től számoljuk. Akkoriban az atlétika egyfajta gyűjtőfogalomként szerepelt, és olyan sportágakat is magában foglalt, mint az úszás, a tornázás, a kerékpározás – mesélte a sportkutató, vagyis lényegében atlétának neveztek minden sporttal foglalkozó személyt, s ez a klub vetette el a sportélet csíráit is a Tisza-parti városban.

– A mai értelemben vett atlétika a II. világháborút követően alakult ki a városban. Azóta 1968 egyéni bajnoka van Zentának, ebből 218 országos bajnoki cím – mesélte Táborosi, aki elmondta azt is, hogy a könyv természetesen tartalmazza a csapateredményeket, és a csúcstartókról is megemlékezik. A kiadvány 120 oldalon, összesen 116 illusztrációval meséli el a klub történetét.

A zentai sportéletről egyébként ez idáig 24 könyv jelent meg, amelyek közül 20-at a sportkutató neve fémjelez. Táborosi László jelenleg két új téma feldolgozásán gondolkozik. Ezek közül az egyik azokról a sportágakról szólna, amelyek a II. világháborút követően jelentek meg Zentán, egy darabig működtek, majd eltűntek a város életéből.

– Ekkor kezdett kibontakozni többek között az ökölvívás, később pedig megalakult a vívóklub és a gyeplabdaklub is, amelyek valameddig működtek, de az új szabályozások megjelenése után nem tudtak fennmaradni – mesélte beszélgetőtársunk. Elmondta, hogy egy csomó feljegyzése van ezekről a sportegyesületekről, ahogyan a kerékpározókról és a régi kajak-kenu klubról is. Ezekről mindenképpen megérné könyvet megjelentetni, mivel Zentán nagy népszerűségnek örvendtek egykor.

A sportkutató másik témaként a zentai sport hírességeinek a bemutatását említette meg:

– Zentán több mint száz olyan egyén van, akik legalább egy Balkán-bajnokságon részt vettek – jegyezte meg Táborosi, aki a zentai sport hírességei közé sorolja azokat a jeles személyeket is, akiknek köszönhetően a város sportélete létrejött és a mai napig működik.