2024. július 17., szerda

Csapó, felvétel indul!

Hétfő óta dolgoznak a Bolyai Filmműhely hagyományos zentai táborában

A zentai tehetséggondozó gimnázium második emelete péntekig egy filmstúdió világát idézi fel, ahol szorgos fiatalok egy része az eddig leforgatott filmek utómunkálatain dolgozik, mások pedig kamerával a kezükben vannak „bevetésen”, hogy elkészítsék alkotásukat, amelyeket a következő tanév folyamán fejeznek majd be.

– A forgatás után átnézzük és megvitatjuk a felvételeket, a későbbiekben pedig összeállítjuk a nyersanyagokat – mondta Póth Imre újvidéki rendező, a tábor egyik vezetője.

Az idei „filmgyár” munkájában összesen tizenheten vesznek részt, mindannyian a Bolyai-tehetséggondozó jelenlegi vagy egykori diákjai.

Póth Imre elmesélte, hogy voltak ugyan olyan évek, amikor külföldi fiatalok is részt tudtak venni a filmműhely tevékenységében, sajnos az idén nem nyertek a pályázatokon, így kizárólag a műhely jelenlegi tagjai és a műhelyben egykoron szorgoskodó bolyaisok vesznek részt a filmek elkészítésében. Utóbbiak, függetlenül attól, hogy különböző egyetemekre járnak – van köztük leendő jogász és matematikus is –, annyira „megfertőződtek”, hogy visszalátogatnak a táborba – mondta a rendező.

Az idei táborra az ifjú filmeseket egy komoly munkával is megbízták: a Magyar Nemzeti Tanács felkérte őket, hogy készítsenek egy, az anyanyelv-használati jogokról szóló, oktató jellegű filmsorozatot, amelyet a későbbiekben általános és középiskolás magyar diákoknak mutatnának be.

– Mi ezt játékfilmszerűen szeretnénk megoldani, úgy, hogy különböző szituációkat mutatnánk be a téma kapcsán – mondta Horváth Mihály, aki úgyszintén táborvezetőként tevékenykedik, s példaként megemlítette, hogy a közhivatalokban is jogunk van arra, hogy a saját anyanyelvünkön tájékoztassanak minket, vagy a rendőrrel magyarul beszélgetni. A filmet nemcsak fiatalok készítik, hanem fiatalok fogják eljátszani a szerepeket is – tudtuk meg a beszélgetés során.

– Ezt Zentán nagyon könnyen meg tudjuk oldani, mivel a városban szolgáló rendőrök magyar nyelvi képzésen is részt vettek, s ez kiváló példa lesz arra, hogy a kommunikáció a gyakorlatban miképpen is működik. Természetesen sok más ilyen jellegű helyzetet is bemutatunk a filmben szereplő fiatalokkal – jegyezte meg a táborvezető, s hozzáfűzte, hogy a felkérés a táborban dolgozó fiataloknak megtiszteltetés, s nagyon komoly a hozzáállásuk, mivel érzik a feladat súlyát.

Póth Imre megemlített még egy alkotást, amelyben a zentai mozi történetét próbálják elmesélni.

– Találtunk embereket, akik egykor a moziban dolgoztak, s egy csomó dokumentumot is felkutattunk a zentai levéltárban – mesélte. Megjegyezte, hogy egy komoly film lesz az 1908-ban megnyílt moziról, amelyre 2008-ban került lakat. A filmen egyébként a munkálatok utolsó mozzanatai folynak, s az alkotók még a tábor ideje alatt befejezik ezt a 30 perces alkotást.

A műhely tagjai emellett folytatják a kihalófélben lévő mesterségeknek filmen való bemutatását. A tábor ideje alatt egy kályhásmesterről és egy aranyművesről készítenek filmet. Természetesen animációs filmek is készülnek.

Arról, hogy a táborban minden felszerelés adott legyen a fiatal filmesek számára, s hogy zavartalanul folyjon a munka, Megyeri Gábor, a harmadik táborvezető gondoskodik, aki elmondta, hogy most már viszonylag jól állnak a technikai feltételekkel.

– Hat egységen, vagyis két asztali számítógépen és négy laptopon tudunk vágni, ezenkívül a hangosításhoz és a hang felvevéséhez is adottak a feltételek – mesélte Gábor. Egyedül a fénytechnikával állnak kicsit gyenge lábon, mivel csupán két diffúz fényük és két utcai reflektoruk van – mondta el az informatikai mérnök.