2024. július 17., szerda

Ötezer dinár miatt végrehajtás?

Egy nyolcvan év fölötti adorjáni házaspárt végrehajtással „fenyegetett meg” a bíróság, mert nem fizették a szemétdíjat
A végrehajtókat „várva”

Igencsak kellemetlen meglepetés érte a 85 éves adorjáni Sóti Annát és 88 éves férjét, Jánost, amikor augusztus elején a szabadkai bíróság magyarkanizsai kirendeltségétől a hulladékelszállítási 5551 dináros tartozás miatt végrehajtási végzést találtak a postaládájukban. A végzés értelmében a végrehajtók augusztus 28-án délben érkeznek meg a címükre, ők pedig kötelesek otthon lenni az adott időpontban és lehetővé kell tenniük a végrehajtást. Amennyiben ezt nem teszik lehetővé, a végrehajtók erőszakkal is behatolhatnak a házba – áll a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott végzésen.

A magyarkanizsai községben a törökbecsei székhelyű Brantner cég végzi a hulladék elszállítását. Sóti Anna szerint mielőtt elkezdték volna végezni a munkájukat, a polgárokat is megkérdezték, hogy igénylik-e ezt a szolgáltatást. Sótiék nem szándékozták igénybe venni a szolgáltatásukat.

– Vinni innen nem vittek szemetet. Itt voltak és erőltették, hogy írjuk alá mi is a szerződést – mesélte az idős néni, s hozzáfűzte azt is, hogy akkor azt mondták nekik, hogy írjanak alá, hogy nem veszik igénybe a szolgáltatást, s az elkövetkező időszakban nem is szállították tőlük el a szemetet, a számlát viszont minden hónapban megkapták.

– Nincs minekünk jószágunk, és a szemét sem gyűlik fel nálunk. A papírt gyújtósnak elhasználjuk, ahogyan a szárlevelet is. A pernyét pedig kivisszük a szemétdombra, és amikor szántani akarunk, a szomszédgyerekekkel szétszórjuk a kertben. Igaz, hogy paraszthelyen élünk, de nincs szemét minálunk – jegyezte meg az idős néni.

A házaspár mindkét tagja beteg. Annának a forgójával vannak problémái, Jánosnak pedig a világháborúban megfagytak a lábai, és súlyos rokkantnak van nyilvánítva

A végrehajtásra kijelölt időpontban munkatársunk is ellátogatott az idős házaspárhoz.

– Személyenként havonta 100 dinárt kell fizetniük, ami két főre 200 dinár, de ez egyheti kenyerük nekik – magyarázta Bognár Ferenc, Anna unokaöccse.

– Tény, hogy nem nagy a havi összeg, viszont becsaptak minket – jegyezte meg Anna, aki elmondta, hogy bírósággal ez idáig soha nem volt dolguk, s rendszeresen kifizetik a többi számlát, soha nem voltak elmaradva.

– Még dicséretet is kaptunk az áramszolgáltatótól – mesélte Anna néni, és szóltak nekik, hogy menjenek be a rendszeres fizetőknek szánt ajándékért, két darab takarékos izzóért, de az út többe került volna nekik, mint az izzók értéke.

Anna néni a beszélgetésünk végén elmondta, hogy mivel szerbül nem nagyon tudnak, legközelebb semmit sem írnak alá, amíg el nem olvastatják az okmányokat egy megbízható személlyel, és az meg nem magyarázza nekik, hogy mi is szerepel valójában a dokumentumban.

A téma kapcsán felkerestük a magyarkanizsai önkormányzatot is. Csikós László kommunális ügyekkel megbízott tanácsostól megtudtuk, hogy a község többi településéhez hasonlóan Adorjánon is heti rendszerességgel szállítják el a hulladékot, s ezt a fejenként 107 dinárba kerülő szolgáltatást a falu lakóinak 70 százaléka rendszeresen kifizeti. Azt is megtudtuk, hogy ezt a szolgáltatást a Brantner Kft. 2009 óta végzi a község egész területén, de Adorján területén már az ezt megelőző időszakban is gyűjtötte a hulladékot a Komunalac kommunális közvállalt, vagyis nem volt a lakosok számára váratlan vagy új keletű a szolgáltatás.

– Többek között, ennek köszönhetően tudtuk véglegesen felszámolni a falu csúfságát képező, a bevezető út menti illegális szemétlerakót is. Ami pedig a Brantner cég szolgáltatásának a minőségét illeti, röviden csak alapossággal és pontossággal lehet illetni – közölte a kommunális ügyekkel megbízott tanácsnok. Megjegyezte azt is, hogy a hulladékbegyűjtés a hatályos szerbiai kommunális jogszabályok értelmében kötelező szolgáltatásnak minősül. Manapság nincs olyan háztartás, ahol ne keletkezne olyan típusú hulladék melynek elégetése vagy megsemmisítése a háztartáson belül ne okozna környezetszennyezést. Azon kérdésünkre, hogy a magyarkanizsai önkormányzat tud-e az idős házaspár helyzetéről, s hogy mit szándékozik tenni érdekükben, Csikós elmondta, hogy az önkormányzatnak nincs tudomása a tulajdon lefoglalásról, illetve ennek bíróság általi elrendeléséről, de ettől függetlenül az önkormányzat munkatársai rövid időn belül egyeztetésbe kezdenek az illetékes céggel az eset békés megoldása érdekében.

A végrehajtásra egyébként tudomásunk szerint nem került sor.