2024. július 17., szerda

Nem lesz szigorúbb a honosítás

A múlt évhez képest többen kérelmezik a magyar állampolgárságot
Fogadónap a zentai CMH irodában

Tartományunkban folyamatos az érdeklődés az egyszerűsített honosítási eljárás iránt, és az is elmondható, hogy a tavalyi évhez képest, időarányosan valamelyest emelkedett a kérelmek száma – tudtuk meg dr. Kovács Gábortól, Magyarország szabadkai főkonzulátusának a konzuljától, aki munkatársaival a napokban kihelyezett konzuli fogadónapot tartott a zentai CMH irodában.

Világviszonylatban eddig összesen 320 ezer egyszerűsített honosítási kérelmet vettek át, amelyből közel minden tizediket a szabadkai főkonzulátuson nyújtották be. Fontos megjegyezni, hogy a magyar közösség számarányát tekintve a Vajdaságban a legaktívabbak a kérelmezők, ami annak is köszönhető, hogy elsőként a vajdasági magyarság körében jelent meg az igény a kettős állampolgárság iránt – mondta el Kovács Gábor.

Megcáfolta azokat az alaptalan híreszteléseket, amelyek szerint december 31-ével befejeznék az egyszerűsített honosítási eljárást, és biztosította a vajdasági magyarságot arról, hogy hosszú távú lehetőségről van szó, így az eljárást továbbra is folyamatosan és díjmentesen fogják végezni.

– Olyan téves információk is visszajutnak hozzánk, hogy egy adott időponttól kezdve az állampolgárságot kérelmezőknek nyelvvizsgát is kell tenniük. Ez természetesen nem igaz. A hétköznapi élethez szükséges magyar nyelvtudást vizsgáljuk, ami értelemszerűen nem egy akadémiai szintű magyar nyelvtudást jelent, hanem csak azt, hogy amennyiben egy adott élethelyzetben, például a magyar hatóságokkal kell kommunikálnia az embernek, akkor képes legyen a zökkenőmentes párbeszédre – jegyezte meg a konzul.

Az eljárást illetően továbbra is ugyanazok a szabályok vannak érvényben, mint korábban. A főkonzulátus munkatársai folyamatosan törekednek arra, hogy az egyszerűsített honosítási eljárás fogalma minél inkább megteljen tartalommal, s hogy mindenhova eljussanak, ahol igény van a helyszíni átvételre és összejön a megfelelő számú kérelmező. Egyben igyekeznek magát az eljárást is úgy kezelni, hogy az az ügyfelek számára a lehető leggördülékenyebb legyen.

– Értelemszerűen ez azt jelenti, hogy a megadott törvényi keretek között kell maradni, ideértve a magyar nyelvtudás ellenőrzését is, hiszen itt egy nem megkerülhető feltételről van szó – nyilatkozta a konzul. Ezenkívül természetesen rendelkezni kell a hivatkozott felmenő egykori magyar állampolgárságát, valamint a felmenői láncot igazoló megfelelő iratokkal is, amelynek előkészítésében nagy segítséget nyújtanak a CMH irodák munkatársai is. Ezúton is külön meg szeretném köszönni a zentai CMH iroda munkatársainak, Talpai Zsuzsannának és Annus Farkas Szuzannának a segítségét a kérelmek előkészítésében, ami nagyban megkönnyítette a munkánkat a zentai átvétel során.

– A magyar állampolgárságot kérelmezők nagyon sokat tudnak a saját ügyükön segíteni, amennyiben előre átnézik az anyakönyvi kivonatokat, hogy az ezekben lévő adatok megfelelnek-e a valóságnak, s az egymást követő dokumentumoknál egyeznek-e a születési dátumok, a születési helyek, illetve a nevek, valamint, hogy a fordító jól fordította-e le ezeket a neveket – ecsetelte a konzul. A főkonzulátus munkatársai egyébként megközelítőleg heti egy alkalommal utaznak ki tartományunk területére, mivel a főkonzulátus kiemelt célja, hogy mindenki tudjon élni az egyszerűsített honosítás lehetőségével, akinek az iratai rendben vannak.

Dr. Kovács Gábor kiemelte, hogy tapasztalataik szerint igény mutatkozik a kihelyezett konzuli fogadónapokra, mivel különféle okok miatt nem mindenki utazhat el Szabadkára.