2024. július 17., szerda

Együtt az iskolai erőszak ellen

Dragan Todorović rendőrparancsnok aláírja a megállapodást (fotó: Horváth Zsolt)

A gyermekhét és az UNICEF által támogatott Erőszakmentes iskola program keretében szerdán Együtt legyőzünk minden akadályt! elnevezéssel a zentai November 11. és az Emlékiskola diákjai játékos vetélkedőn vehettek részt a November 11. iskola tornatermében. A rendezvény céljaként azt tűzték ki a szervező ifjúsági csapat tagjai, hogy egy jó játék során mindenki megérezze azt, hogy együtt sokkal több mindenre vagyunk képesek, például arra is, hogy legyőzzünk minden akadályt, olyat is, amit egyedül nem tudnánk.

Az Erőszakmentes iskola projektumot 2005-ben az Emlékiskola kezdte el, 2010-ben pedig, miután az egyik újvidéki iskola lemondta a részvételt, a November 11. iskola is csatlakozhatott a projektumhoz. A program keretében első lépésként egy felmérést végeztek az iskolában, hogy kiderüljön, milyen mértékű az erőszak, s hogy merre kell haladni a leküzdésének érdekében – mondta a programról Tőke Márta iskolapszichológus, a projektum koordinátora. Ezt követően képzéseket szerveztek a pedagógusok és az oktatásban dolgozók számára, majd megalakítottak egy belső védőhálózatot, s arra összpontosítottak, hogy miként tudnak minél hatékonyabban fellépni az iskolán belüli erőszak ellen.

Ezzel párhuzamosan az iskola diákjaival megalapították azt az ifjúsági csapatot, amelynek a tagjai úgyszintén részt vesznek az iskolai erőszak megelőzésében. Ezt a külső védőhálózat megteremtése követte, amelynek alapjait a szerdai vetélkedőn fektették le. A diákok barátságos megmérettetése előtt ugyanis a projektum kivitelezői együttműködési megállapodást kötöttek a zentai önkormányzattal, a szociális védelmi központtal, a zentai egészségházzal és a rendőrséggel. A községi vezetőségből Ceglédi Rudolf polgármester, a szociális központból Kecskés Dezső megbízott igazgató látta el kézjegyével a megállapodást. Az egészségházat dr. Lengyel Víg Ibolya igazgató, a belügyi szerveket pedig Dragan Todorović, a zentai rendőrállomás parancsnoka képviselte. Ezenkívül a külső védőhálózat leendő tagjaként a dokumentumot aláírta Zsíros-Jankelić Anikó tartományi képviselő, a Zentai Gyermekjogi Tanács elnöke is.

A folytatásban a diákok szüleit is be szeretnék vonni a programba – mondta el Tőke Márta –, így a közeljövőben várható egy olyan akció, amelyben nagy szerepet kapnak a szülők is, majd az elért célok összegzésével zárul a projektum.

Az iskolapszichológus elmesélte, hogy amikor belevágtak a program kivitelezésébe, nagyon megijedtek, mivel a felmérések visszajelzéseként nagyon lesújtó eredményeket kaptak az Egyesült Nemzetek Gyermekalapjától. Ebből ugyanis kiderült, hogy nagyon magas az erőszak szintje az iskolában. Tőke Márta főként a verbális és a pszichikai erőszakot emelte ki, de megjegyezte, hogy az alsósok körében előfordult a fizikai erőszak is.

– Egyre több erőszakot tapasztalunk, de valószínűleg ez azért is van így, mert amióta benne vagyunk a projektumban, komolyabban odafigyelünk erre – jegyezte meg az iskolapszichológus. Hozzátette: észrevették, hogy az elmúlt évben nagy szerepet tulajdonítottak a negatív jelenségnek, ezért most minél több olyan akciót igyekeznek kidolgozni, amelyek során az erőszak hangsúlyozása helyett a pozitív viselkedést helyezik előtérbe, vagyis a megelőzésre fektetik a hangsúlyt.