2024. július 17., szerda

Új szeméttárolóra lenne szükség

Padén a falu szélén szórják szét a szemetet – Havonta ingyen elviszik a háztartási hulladékot, de nincs megfelelő tároló
A falu széli szemétlerakó lassan már megközelíthetetlen (fotó: Gergely József)

Padét északról nem csak egy kiterjedt legelő, a Betlehem határolja. Ebből az irányból közeledve a faluhoz egyre több szemétbe botlunk, halmozódnak a találomra lerakott hulladékkupacok, amelyeket rendre meggyújt valaki, és olyankor a fél falu nyeli a füstöt. A szélső házsortól alig egy kőhajításnyira van ugyan kijelölt, amolyan hivatalosnak mondható, bekerített depónia, de ez a hulladéktárolás minimális követelményeinek sem felel meg. A dróton kívül lassan már több lesz a mezőgazdasági és építkezési hulladék meg háztartási szemét, mint a kerítésen belül.

Gyömbér Stanát, a helyi közösség tanácsának elnökét kérdeztük meg, hogy Padén milyen megoldást lehetne találni a szeméttárolás egyre égetőbb problémájára.
– Amikor 2005-ben először választottak meg a helyi közösség elnökévé, már nagy probléma volt a szemétlerakó. A lakosság a falu szélére hordta ki a szemetet. Hogy valamelyest enyhítsünk a problémán, 2008-ban bekerítettük ezt az úgymond spontán kialakult depóniát. Arra számítottunk, hogy ha már mindenki ide hordja a szemetet, legalább a szél ne hordja vissza a faluba, és valamilyen rendet tudjunk tartani. Sajnos hosszú távon ez a hely nem alkalmas szeméttárolásra, pedig egymillió dinárba került a bekerítése. Sürgősen más megoldást kell találnunk a hulladéktárolásra, távolabb a falutól – magyarázta Gyömbér Stana, majd hozzátette, Padén minden hónap 15-én és 16-án szedik össze a házak elé zsákokban kikészített hulladékot. Ezért a polgároknak nem kell fizetniük, ennek ellenére nem mindenki él a lehetőséggel. Az utóbbi időben, amióta nem tudnak külön embert fizetni, aki felügyelné a szeméttelep környékét, azóta elfajultak a dolgok, az emberek szanaszét szórják a szemetüket. Saját szervezésében bárki kiviheti a szemetet a lerakóba, csak szólnia kell a helyi irodában, ahonnan kimegy egy ember, és megmutatja, hova lenne a legalkalmasabb leönteni a hulladékot. Ez a módszer azonban nem vált be, az illegális szemétlerakás olyan méreteket öltött, hogy már a szemétlerakó bejárata is csak nehezen közelíthető meg – magyarázta Gyömbér Stana.
– Sajnos községükben senkit sem büntetnek meg azért, ha ott szemetel, ahol nem lenne szabad. A Kisrétben is volt illegális szemétlerakó, ezt sikerült megszüntetni. Ezúton szeretném felhívni a polgárok figyelmét, hogy szóljanak, ha szemetet szeretnének kivinni. Együttműködés hiányában elfajulnak a dolgok, a legelőn újabbnál újabb szemétrakások jelennek meg, ami már tűrhetetlen. A guberálók azután ezeket a szeméthalmokat még szét is húzzák, időről időre fel is gyújtják. Kidolgoztunk egy tervet a jövő évre vonatkozóan, amelynek a lényege, hogy kihelyezzük, távolabbra vigyük a szeméttelepet. A falu szélétől mintegy hétszáz méterre van egy nagyobb mélyedés, itt van a dögtemető, ezt kiszélesítve és bekerítve több évre megoldhatóvá válna a szeméttárolás. A mostani szeméttelepet mindenképpen meg kell szüntetni. A kerítést az új helyre visszük, és bekerítjük a szemétlerakót – fejtette ki a helyi közösség tanácsának elnöke, aki szerint a hosszú távú megoldás az lenne, ha néhány éven belül megépülne a Szabadka környékére kijelölt regionális szeméttároló, amelyhez Csóka község is csatlakozott, és a faluból is oda szállítanák újrahasznosításra a háztartási és egyéb hulladékot. –Ez a megoldás jónak ígérkezik, bár van bennem félsz, hiszen a teljesen elszegényedett, munkanélküliséggel küszködő falunk polgárai aligha fogják tudni megfizetni a szemételszállítás díját, ha az nem a reális helyzetünkhöz mérten fog alakulni – hangsúlyozta Gyömbér Stana.