2024. július 18., csütörtök

Egy korszak lenyomata

Zentán bemutatták A zentai városparancsnokság válogatott iratai 1944–1945 című könyvet
Dr. A. Sajti Enikő, Molnár Tibor és dr.Mészáros Zoltán a Zentai Alkotóházban megtartott könyvbemutatón (Fotó: Horváth Zsolt)

A Zentai Alkotóházban szerdán este mutatták be Molnár Tibor Azentai városparancsnokság válogatott iratai 1944–1945 című könyvét. Az ünnepélyes kötetbemutatót óriási érdeklődés övezte, elsősorban annak köszönhetően, hogy a szakemberek szerint több szempontból is igen jelentősnek tekinthető kiadvány született.

A Csongrád Megyei Levéltár és a Zentai Történelmi Levéltár közös kiadványának bemutatóján Rácz Szabó Lászlónak, a zentai községi képviselő-testület elnökének és dr.Zakar Péternek, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnökének köszöntőbeszédét követően dr.A.Sajti Enikő, a Magyar–Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság tagja, az MTA doktora és dr.Mészáros Zoltán, a Szabadkai Történelmi Levéltár levéltárosa méltatta a kiadványt. A Magyar Tudományos Akadémia doktora a könyv kapcsán egyebek mellett hangsúlyozta, hogy Molnár Tibor könyvét több szempontból is nagyon előkelő hely illeti meg a történelmi kiadványok sorában, ugyanis a magyar nyelvű történetírásban ez az első olyan kötet, amely egy helység katonai közigazgatásának iratait közzéteszi, ezenkívül előkelő hely illeti meg a szerbiai történetírásban is.
– A másik szempont, ami alapján mérlegre kell tennünk, tulajdonképpen az, hogy hol is a helye ennek a kötetnek a vajdasági magyarság identitásának a megőrzésében, esetleg segít-e nekik annak a stratégiának az építésében, amely a megmaradásáról szól – emelte ki dr.A.Sajti Enikő, majd hozzáfűzte, ilyen szempontból is megemelkedett szerepe van azoknak a tudományos igényű munkáknak, amelyek magukat a forrásokat adják az olvasó kezébe, hogy meglássa, mi is történt vele az elmúlt évtizedekben. –Ez a könyv elsősorban arról szól, hogyan épül ki Jugoszláviában – mint ahogyan Kelet- és Közép-Európa szovjetek által megszállt területein mindenhol – egy úgynevezett szovjet típusú állam, méghozzá nem valamiféle külső nyomásra, hanem belső fejlődés eredményeként hozza létre az az új politikai elit, amely akkor hatalomra került – magyarázta a könyvről a Magyar–Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság tagja, az MTA doktora.
Dr. Mészáros Zoltán, a Szabadkai Történelmi Levéltár levéltárosa szerint ez a könyv pont a megfelelő időben jelent meg, ami nagyon nagy dolog, mivel ha tíz évvel később adják ki, lehetséges, hogy érdektelen lenne, ha viszont egy évtizeddel előbb íródik, akkor lehetséges, hogy nem nagyon vették volna észre. A levéltáros megjegyezte azt is, hogy a könyvben érdekes részletek találhatók az adott korszakról, amelyek életszerűen mutatják azt, hogy milyen lehetett az élet az adott időszakban.
Molnár Tibor, a könyv szerzője a kiadvány kapcsán azt hangsúlyozta, hogy ezzel a kötettel megtették az első lépéseket az 1944/45-ös események kutatásának a terén, majd hozzátette, azt, hogy miképpen fog folytatódni ez a folyamat, még nem tudja teljesen átlátni, mivel a további kutatás lehetősége talán megoldódik, de azoknak a publikálása kapcsán eddig még semmi biztatót nem hallott. A szerző kifejtette, ha a szegedi és a zentai levéltár együttműködése a jövőben is folytatódik, akkor remélhetőleg jövőre már egy újabb, hasonló jelentőségű kötetet is meg tudnak majd jelentetni.