2024. július 18., csütörtök

Rehabilitáció és vagyon-visszaszármaztatás

A Vajdasági Magyar Szövetség segíteni szándékozik a rehabilitációs, illetve vagyon-visszaszármaztatási folyamatok ügyintézésében
Knézi Péter, dr. Varga László, dr. Babity János és Ceglédi Rudolf Zentán (fotó: Horváth Zsolt) A Vajdasági Magyar Szövetség határozott szándéka, hogy segítsen mindazoknak, akik részt akarnak venni a rehabilitációs és vagyon-visszaszármaztatási eljárásokban – hangsúlyozta dr.Varga László, a VMSZ köztársasági képviselője szerdán este a párt zentai szervezetének székházában megtartott összejövetelen, majd hozzátette, január 23-tól a CMH-irodákon keresztül próbálnak személyre szabott segítséget nyújtani.

– Mindkét eljárás esetében lesznek olyan kérelmezők, akik az irodákba tájékozódni látogatnak el, ezt követően pedig választanak egy jogi képviselőt, és elindítják az eljárást. Lesznek olyanok is, akik az alapvető információkon túl a kérelmek megfogalmazásában is segítséget kérnek, és lesznek olyan eljárások is, amelyek összetettségük okán olyan mennyiségű jogi munkát igényelnek, amit csak ügyvéd segítségével lehet elvégezni – magyarázta dr.Varga László, aki hangsúlyozta, a csúrogi, a zsablyai és a mozsori magyarok, illetve leszármazottak esetében a jogsegélyszolgálat a teljes eljárás ügyintézését átvállalja, mivel az ő esetükben a kollektív háborús bűnösnek nyilvánítás ténye azt igényli, hogy melléjük álljon a közösség. A képviselő elmondta, a hétvégi Magyar Szóban megjelenik majd egy tájékoztató füzet is, amely az eljárásokkal kapcsolatos alapvető információkat fogja tartalmazni, majd hozzátette, ajánlatos minél előbb beadni a kérelmeket, mivel valószínűleg több tízezer kérelem érkezik majd be. Varga László emellett az aktuális politikai helyzetről is beszélt.

Az összejövetelen jelen volt dr.Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulátusának vezető konzulja is, aki a honosítási eljárások kapcsán hangsúlyozta, a könnyített honosítási eljárás beváltotta a hozzá fűzött reményeket, eddig kb. 170ezer kérelmet nyújtottak be, és ebből minden tizediket, vagyis 17ezer kérelmet a szabadkai főkonzulátuson adtak át. Babity János kiemelte azt is, hogy a lakosság arányát tekintve a délvidéki magyarság adja be a legtöbb kérelmet, és körülbelül 8000-en már az esküt is letették, mintegy 1500 útlevélkérelmet vettek át, ebből 1200–1300-at már át is adtak.

A vezető konzul elmondta azt is, hogy már az első hónapban megmutatkozott, hogy a külképviseletek közül a szabadkai főkonzulátus a feldolgozás minőségét és mennyiségét illetően az első volt. Jelen pillanatban a mennyiséget figyelembe véve Csíkszereda mögött második a szabadkai külképviselet, az ügyintézés minőségét illetően megerősítették az első helyezést. Babity János cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint befejeznék a könnyített honosítási eljárásokkal való foglalkozást, és elmondta, addig folytatják a kérelmek átvételét, amíg van rá igény, majd hozzátette, akik mostanában kérnek időpontot, azokat három-négy hétre rá már fogadni is tudják.

Az összejövetelen beszédet tartott Knézi Péter, a VMSZ elnökségi tagja, Óbecse polgármestere is, aki felszólalásában a jelenlévőknek igyekezett átadni azokat a tapasztalatokat, amelyeket az elmúlt időszakban a város vezetőjeként szerzett.