2024. november 25., hétfő

Havonta egy-két áramtolvajt lepleznek le

A zentai áramelosztó körzetében változatos módon próbálnak ingyen áramhoz jutni
Furfangos ötletek után lebukás: sokan a villanyórát kikerülve próbálnak ingyen áramhoz jutni

Az elfogyasztott elektromos energia egyre többe kerül, és mindig akadnak „vállalkozó szellemű” polgárok, akik valamilyen formában megpróbálnak kibújni az áramfizetési kötelezettség alól. Az áramszolgáltató terepi csoportjai, ellenőrei időről időre végzett váratlan ellenőrzésekkel próbálják leleplezni az illegális áramfogyasztókat, az áramtolvajokat.

Vannak akik furfangosnak vélt, leleplezhetetlennek hitt áramlopási módszereket dolgoztak ki, aztán csak lebuktak. Előbb-utóbb minden turpisság kiderül, de mindig akadnak kísérletező kedvű hazardőrök, ám csak a legritkább esetben maradnak felderítetlenek az illegális áramhasználók. Vannak, akik azért buknak le, mert már annyira vérszemet kaptak, oly mértékben túlzásba vitték az áramlopást, hogy azt már nem lehetett nem észrevenni. Három-négy helyiséget villanykályhával fűteni és alig fizetni áramot, miközben a kéményekből a legkeményebb téli napokon sem száll fel füst, az azért előbb utóbb feltűnik a „jóakaratú” szomszédoknak, akik havonta leszurkolják a villanyszámlán feltüntetett nem kevés összeget. Megtörtént, hogy az egyik Zenta környéki faluban az áramlopót négyen is feljelentették rövid idő leforgása alatt. A kiérkező ellenőröknek volt mit látni: a nem túl találékony illető egyszerűen a mérő óra előtt készített egy csatlakozást és onnan vezette tovább a lakásban található fogyasztókhoz a tiszta és ingyen energiát.

HAMIS ADATOK A CETLIN

Padén az elmúlt hónapokban többféle áramlopási módszer is lelepleződött az ellenőrzések során. Bevett gyakorlatnak számít – úgymond a leolvasást végzők munkájának megkönnyítése érdekében –, hogy a fogyasztók egy kis cédulára kiírják a villanyóra állását és látható helyre kiteszik az ablakba. Így azután, amikor a ház tulajdonosa nem tartózkodik otthon, a leolvasók akkor is feljegyezhetik a villanyóra állását. Ezt a körülményt kihasználva Padén többen is visszaéltek az óraleolvasók bizalmával, rendszeresen nem a valós fogyasztást tüntették fel a cetlire, hanem jóval kevesebbet. A módszer oly annyira eredményesnek bizonyult, hogy volt, aki több mint 200 ezer dinár értékű elhasznált elektromos áramot tudott ily módon „megtakarítani”. Ideig-óráig tehát működött a csalafintaság, de előbb-utóbb mindenkinek be kell engednie a házba a leolvasókat, hogy a saját szemükkel győződhessenek meg a fogyasztásmérő állásáról. Padén a hamis fogyasztási adatok feltüntetésével nem kevesebb, mint tíz személy csapta be az áramelolvasókat, akik e módszer által átlagban 50 ezer dinárral kevesebb áramot fizettek. Utólag azonban kamatostól behajtják rajtuk az adósságot.

MIT TAKAR A VAKOLAT?

A naivnak tűnő cetlizés, hamis adatok feltüntetése mellett alaposabb, szinte láthatatlan lopási módszerekkel is próbálkoztak Padén. Az áramlopás nem is tűnt volna fel talán még hosszú évek sem, de a jól értesült szomszédok gondoskodtak róla, hogy a titok nem maradjon titok. Az egyik találékony padéi illető még a háza építésekor a falban úgy alakított ki a vezetékek hálózatát, hogy a drótok egy része megkerülte a villanyórát. A vakolat felvitele után már semmi nyoma sem látszott annak, hogy a vezetékek nem a villanyóra előtt ágaznak szét a lakásba. Mint utóbb kiderült, még a padlóba is áramot vezetett és azzal fűtötte az egész házat. A bejelentés alapján az ellenőröknek már nem volt nehéz dolga, nem keresték a falban a rejtett vezetékeket, egyszerűen a villanyóránál lekapcsolták a feszültséget, és láss csodát a házban az egyes fogyasztók továbbra is zavartalanul üzemeltek. Erre a szokatlan jelenségre a ház gazdája már nem tudott elfogadható magyarázatot adni.

A szomszédok éberségének köszönhetően nem csak az említett személy bukott le, hanem a rokonságából is néhányan, mivel náluk is az illető vezette be a villanyt. Voltak olyan próbálkozások is, hogy erős mágnest helyeztek a villanyóra mellé, hátha lassítja az óra tárcsájának a forgását, de annak ellenére, hogy a módszer bizonytalan hatásfokú, az próbálkozót ugyanúgy megbüntették, mint a többi áramtolvajt.

FELDERÍTÉS ÉS BÜNTETÉS

– Az áramlopások hatékonyabb felderítése és a megelőzés érdekében fokozzuk az ellenőrzéseket, munkatársaink gyakrabban és váratlanul toppannak be a fogyasztókhoz, hogy megállapíthassák a valós fogyasztást. A mérőórákat a lakáson kívül igyekszünk elhelyezni, hogy nem kelljen a leolvasóknak bemenni a házba, és akkor is le tudják olvasni a fogyasztást, ha az ügyfél nem tartózkodik otthon – nyilatkozta nemrégiben a sajtónakAleksandra Jančić Rakićević, az újvidéki Elektrovojvodina kapcsolattartásért felelős illetékese. A padéi padlófűtéses eseten okulva a szerelők a villanypóznára szerelték fel az árammérő berendezést, tehát már a villanykarón lemérik, mennyi áram megy be a házba és teljesen mindegy, hogy a falban hány vezeték van és merre haladnak – a villanyóra nem kerülhető meg.

A zentai áramelosztóhoz tartozó három községben havonta átlagban egy-két áramlopásra derítenek fényt, és függetlenül attól, hogy mióta lopja valaki az áramot, 150 ezer dinár fogyasztást azonnal megfizettetnek vele, nem beszélve a villany újra bekapcsolásának az költségeiről és a várható tetemes pénzbírságról.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás