2025. január 22., szerda

A lelkükkel tanulnak

Szakmáról, életről, hivatásról beszélgettek a Zentai Magyar Kamaraszínházban

Kedden este elindult a Zentai Magyar Kamaraszínház új programsorozata. A tIszapArt-estek első felvonásában a Ketten a pArton címet viselő rendezvényen Virág György színművész és László Sándor színművész, egyetemi tanár, rendező beszélgetett a szakmáról, az életről és a hivatásról a színház kamaratermében.

A sorozat első estéjére sokan kíváncsiak voltak. A szervezők elmondták, hogy hiányt szeretnének pótolni ezzel a kezdeményezéssel. Mezei Kinga, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője úgy fogalmazott, kötelességüknek érezték, hogy minél színesebb programot kínáljanak az embereknek.

– Ezek az estek sokkal interaktívabbak és emberközelibbek tudnak lenni, mint amikor a néző beül a színházba, és végignéz egy előadást, ahol kialakul a megszokott távolságtartás. Itt viszont lehetőség nyílik arra, hogy közelebb kerüljenek a színészekhez vagy más művészekhez – fogalmazott Mezei Kinga.

Az este nagyon jó hangulatban telt el, hiszen a közönség egyként nevetett, ha valami vicces emléket elevenítettek fel a beszélgetőpartnerek, és bőszen bólogatott, ha ismerős volt számára az elhangzott történet. Ehhez a légkörhöz nagyban hozzájárult az is, hogy a beszélgetőpartnerek már régóta ismerik egymást, hiszen László Sándor egykoron Virág György és társai osztályvezető tanára volt az Újvidéki Művészeti Akadémián.

A tanár úr, ahogyan a színészek hívják, a beszélgetés elején elmondta, érdekes kezdeményezésnek tartja ezeket az estéket, hiszen ilyen jellegű színházi programra a mi környékünkön még nem igazán volt példa. Úgy fogalmazott, hogy megtiszteltetés számára, hogy jelen lehet a sorozat elindításánál. A beszélgetésükből kiderült, komoly feladat volt számukra az, hogy szabad kezet kaptak az est felépítésében, viszont azt sem szerették volna, hogy eltervezett forgatókönyv szerint alakítsák a kommunikációt.

Virág György egyebek mellett arról is beszélt, hogy a tanár-diák viszony egy idő után átalakul mester-tanítvány kötelékké, és ez az ő esetükben is így volt, hiszen bármikor számíthattak László Sándorra, és ez a mai napig így van. A színészettel kapcsolatban elmondta, véleményük szerint ez nem olyan, mint egy tanulható tantárgy, például a matematika, hiszen ők a lelkükkel tanulnak. Ezek mellett a gondolatok mellett a kíváncsi közönség megtudhatott egy-két kulisszatitkot is arról, hogy az egykor egészségügyi középiskolás diákból hogyan lett színészpalánta, hogy miért tartozik Virág György egy karórával László Sándornak, és hogy milyen apró szokásaik vannak színpadra lépés előtt.

Az est szervezői elmondták, a beszélgetések mellett a jövőben koncerteket is terveznek, ahol a színészek vendégekkel kiegészülve lépnek fel, valamint filmvetítést is szeretnének. Mindemellett olyan estet is igyekeznek szervezni, amikor egy zenészt és egy képzőművészt hívnak, akik a beszélgetést követően ott helyben alkotnak valamit, improvizálnak egy-egy alkotást.

A következő tIszapArt-estre, a tervek szerint, október 25-én kerül sor, amikor Nešić Máté, a Zentai Magyar Kamaraszínház színésze és Ricz Ármin beszélgetnek. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: László Sándor és Virág György nyitotta meg a tIszapArt-estek programsorozatot (Gergely Árpád felvétele)